دیوارنگاره جدید میدان ولی عصر (عج) دوباره حاشیه ساز شد/دیوارنگاره ای خالی از بانوان این سرزمین

به گزارش جهان بانو، ‌دیوار‌نگاره جدید میدان ولیعصر که به تازگی نصب شده است، این بار نیز به دلیل نادیده‌گرفتن بانوان حاشیه‌ساز شد. در جدیدترین تصویرنگاره این میدان، تصاویری از مردان در کنار محصولات تولید داخل درج شده است؛ بدون حضور زنان متخصص، تکنیسین و کارگر. این بیلبورد بزرگ به سازمان هنری – رسانه‌ای اوج […]

دیوارنگاره جدید میدان ولی عصر (عج)

به گزارش جهان بانو، ‌دیوار‌نگاره جدید میدان ولیعصر که به تازگی نصب شده است، این بار نیز به دلیل نادیده‌گرفتن بانوان حاشیه‌ساز شد. در جدیدترین تصویرنگاره این میدان، تصاویری از مردان در کنار محصولات تولید داخل درج شده است؛ بدون حضور زنان متخصص، تکنیسین و کارگر. این بیلبورد بزرگ به سازمان هنری – رسانه‌ای اوج تعلق دارد و شهردار تهران نیز در واکنش به انتقادات، چندین بار توضیح داده است که در طرح‌های منتشرشده از سوی این سازمان نقشی ندارد.

عنوان بیلبورد پیشین که حاشیه ساز شد «با هم قهرمانیم، یک ملت یک ضربان» است و بهانه آن نیز، حضور تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود. در آن تصویرنگاره تعدادی از مردان با پوشش‌هایی از قومیت‌های مختلف ایران در حال شادی و پایکوبی دیده می‌شدند؛ بدون آن که بانوان در کنار آنان حضور داشته باشند. اعتراض‌ها به تصویر این دیوارنگاره بالا گرفت و به تغییر آن و توجه به زنان در دیوارنگاره جدید منجر شد. مدتی پس از آن، طراحان این سازمان دوباره اقدام به منتشر ساختن تصویری با شعار «نسل روشن» کردند و زنان در آن بدون چهره طراحی شدند. این موضوع مورد انتقاد برخی از اعضای وقت شورای شهر تهران قرار گرفت.

اما پس از این دو دیوارنگاره حاشیه ساز میدان ولی عصر (عج)، این روزها دیوارنگاره جدیدی به نام «هوادار ساخت ایرانیم» نصب شده است و موضوع آن، حمایت از لوازم خانگی ایرانی است. این تصویرنگاره که طراح آن خانه طراحان انقلاب اسلامی است، بر روی دیوار‌نگاره میدان ولیعصر (عج) به نمایش عمومی درآمده و واکنش‌های زیادی را نیز در فضای مجازی به دنبال داشته است.

در این انتقادات، بعضی از افراد آن را به یک بیانیه اجتماعی- سیاسی تشبیه کرده اند که هدف از انتشار آن، دنبال کردن سیاست حذف زنان از عرصه‌های عمومی است. تعدادی نیز به شهردار تهران کنایه زده‌اند که شهردار همه مردان تهران است و انتقادات زیادی هم به نادیده‌گرفتن هزاران کارگر زن در کارخانه‌ها و تولیدی‌ها اشاره داشت.

منبع: روزنامه شرق