۷۴۰ میلیارد ریال به حوزه زنان و خانواده البرز اختصاص یافت

مدیرکل زنان و خانواده استانداری البرز با بیان آنکه سهم اختصاصی زنان از سفر استانی هیأت دولت در اقدامی بی‌سابقه ۷۴۰ میلیارد ریال است. به گزارش جهان بانو، مریم اسماعیلی‌فرد رتبه استان البرز را از لحاظ سرانه فضای آموزشی سی و یکم اعلام کرد و این در حالی است که سالانه در حدود ۱۲۰۰۰ دانش اموز نیز […]

مدیرکل زنان و خانواده استانداری البرز با بیان آنکه سهم اختصاصی زنان از سفر استانی هیأت دولت در اقدامی بی‌سابقه ۷۴۰ میلیارد ریال است.

به گزارش جهان بانو، مریم اسماعیلی‌فرد رتبه استان البرز را از لحاظ سرانه فضای آموزشی سی و یکم اعلام کرد و این در حالی است که سالانه در حدود ۱۲۰۰۰ دانش اموز نیز از محل مهاجرت به جمعیت دانش آموزی استان اضافه می‌گردد. در دوران شیوع بیماری کرونا مشکلات دسترسی به تحصیلات مجازی بر سایر عوامل نظیر فقر و … افزوده شده و منجر به بازماندن تعدادی از دانش آموزان دختر از تحصیل گردیده است. لذا در این سفر مبلغ ۶ میلیارد تومان برای اجرای طرح کاهش دختران بازمانده از تحصیل اختصاص پیدا کرد.

این مسئول میانگین کشوری بعد خانوار در استان‌های کشور در سال ۱۳۹۵ معادل ۳/۳ و میانگین بُعد خانوار استان البرز را ۲/۳ اعلام کرد که در بین ۳۱ استان کشور دارای رتبه ۲۲ است. با توجه به اینکه حد جایگزینی جمعیت با متوسط بعد خانوار ۴ است؛ در سطح کشور این میزان از حد جایگزینی نیز پایین‌تر است و در استان البرز، متوسط بعد خانوار از سطح کشوری نیز کمتر می‌باشد.بخشی از این کاهش بعد خانوار ناشی از ناباوری است که لزوم گسترش مراکز درمان ناباروری و حفظ باروری را افزایش می‌دهد. در حال حاضر استان البرز دارای سه مرکز ناباروری سطح ۳ می‌باشد و در قالب سفر استانی هیأت دولت مبلغ ۳ میلیارد تومان برای توسعه این مراکز اختصاص داده شده است.

اسماعیلی فرد نرخ بیکاری و اشتغال زنان استان را به ترتیب ۲۲.۸ و ۷۷.۲ اعلام کرد که در مقایسه با نرخ بیکاری و اشتغال در کشور به ترتیب بالاتر و پایین‌تر می‌باشد.این در حالی است که با وجود مراکز عالی آموزشی و پژوهشی و شهرک‌های صنعتی متعدد این استان دارای نرخ بالایی از زنان تحصیلکرده و فاقد شغل می‌باشد. علاوه بر این با عنایت به وجود شهرک‌های صنعتی در شهرستان‌های تابعه استان امکان رشد و بالندگی زنان در صورت توانمندسازی و حمایت از کارآفرینان و صاحبان ایده در حوزه اقتصادی میسر می‌باشد. از برکات سفر اخیر معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور به استان اختصاص مبلغ ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از اشتغال و کارآفرینی بانوان استان در حوزه‌های مشاغل خانگی، کشاورزی و صنعتی است که با عنایت به شعار سال و پتانسیل زنان تحصیل کرده استان تلاش خواهد شد سهم ویژه‌ای برای بانوان فعال در حوزه شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته شود.

مدیرکل زنان و خانواده استانداری البرز با اشاره به آمار ۱۰۸ هزار نفری زنان سرپرست خانوار در استان و شیوع پدیده خانواده‌های بدسرپرست به دلیل حاشیه نشینی یک سوم جمعیت استان و وجود ۴ زندان بزرگ در استان گفت: چرخه تولید تا عرضه برای محصولات تولیدی زنان سرپرست خانوار عموماً به صورت منصفانه صورت نمی‌گیرد. هم چنین با توجه به عدم وجود بازارچه‌های منظم و با جانمایی مناسب عملاً علی رغم برگزاری دوره‌های مهارت افزایی و توانمندسازی، آموزش‌ها منجر به توان افزایی اقتصادی نمی‌گردد. لذا ضرورت دارد؛ بازارچه دائمی عرضه محصولات و تولیدات ویژه زنان با جانمایی مناسب استان دایر شود و این موضوع مورد تاکید استاندار محترم نیز قرار دارد. لذا در قالب این سفر از معاون محترم رئیس جمهور درخواست شد که با مساعدت ۵ میلیارد تومانی به عنوان بودجه محرک از محل اعتبارات ملی روند گسترش این بازارها را از محل اعتبارات مشترک ملی و استانی تسهیل نمایند که با موافقت ایشان این مهم محقق شد.

مریم اسماعیلی فرد با توجه به پدیده تجاهر به اعتیاد و کارتن خوابی زنان در برخی از نقاط استان که علاوه بر مغایرت با کرامت زن در جامعه اسلامی، آسیب‌های اجتماعی متعددی را نیز به دنبال دارد؛ تجهیز کمپ ماده ۱۶ زنان در سطح استان با رویکرد بازپروری و توانمندسازی و افزایش گرمخانه‌های استان را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد با اختصاص مبلغ ۱۰ میلیارد تومانی برای این دو موضوع بااهمیت در استان بخشی از آلام زنان آسیب دیده و در معرض آسیب کاهش یابد.

به گفته مدیرکل زنان و خانواده استانداری البرز رتبه استان البرز در نزاع فردی اول، در کودک آزاری هفتم، در همسر آزاری سوم کشور است و لذا کمک به تأسیس و تجهیز اورژانس اجتماعی (۱۲۳) و خانه امن در سطح استان با هدف کاهش خشونت خانگی، تحکیم بنیان خانواده و جلوگیری از گسترش آسیب ضروری می‌نماید که خوشبختانه با عنایت معاون محترم رئیس جمهور ۱۰ میلیارد تومان به این مهم اختصاص یافت. خانم دکتر خزعلی معاون رئیس جمهور ۱۸ و ۱۹ فروردین ماه به استان البرز سفر کرد و در این سفر ضمن دیدار با خانواده شهیده مدافع سلامت کبری باقری به صورت میدانی با اقشار مختلف بانوان در پارک علم و فناوری، بهبودجویان کمپ ماده ۱۶ بانوان، بیمارستان کمالی، بازارچه مشاغل خانگی، فنی و حرفه استان, مرکز درمان ناباروری این سینا، کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان، قهرمانان ورزشی و فعالین ورزش همگانی، مددجوبان زندان فردیس و کارگاه‌های تولیدی با مسؤلیت اجتماعی دیدار کرد.