یک کارشناس ارشد مطالعات زنان کاهش اعتبارات ناباروری را خطری برای رشد جمعیت دانست

دانشجوی کارشناس ارشد مطالعات زنان در مطلبی در ارتباط با کاهش اعتبارات بیمه ناباروری عنوان کرد: این مسئله مانع از تحقق سیاست‌های رشد جمعیتی است.

none

به گزارش جهان بانو، سمیه جمشیدی دانشجوی کارشناس ارشد مطالعات زنان، در مطلبی عنوان کرد: طبق سخنان رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعتبارات برای بیمه درمان ناباروری کاهش یافته و در اعطای تسهیلات وام قرض‌الحسنه به زوج‌های نابارور ابهام وجود دارد.

توجه به تحلیل‌ها و آمارهای موجود در زمینه جمعیت نشان‌دهنده ساختار سنی کشور و پیشروی آن به سمت پیری است، و بیانگر این مسئله که ما در شرایط بحران جمعیتی قرار گرفته‌ایم. با توجه به اینکه ناباروری یکی از عوامل موثر در کاهش نرخ باوری است، توجه و اهمیت به مشکلات مربوط به ناباروری در زوج‌های جوان با توجه به تعداد بالای زوج‌هایی که با این مشکل رو‌به‌رو هستند، ضروری به نظر می‌رسد. طبق آمارهای رسمی میانگیـن نرخ نابـاروری در جهــان ۱۵ درصد اســت و این در حالی است که در ایران این رقم به ۲۲ درصد رسیده است.

همچنین حدود ۳٫۵ میلیون زوج نابارور در ایران وجود دارند، زوج‌هایی که باید جهت دریافت خدمات درمان ناباروری مورد حمایت‌های بیمه‌ای و اقتصادی ویژه‌ای قرار گیرند. با توجه به اینکه بسیاری از افراد به دلیل مشکلات مالی از پیگیری و درمان ناباروری به دلیل هزینه‌های سرسام‌آور آن سرباز میزنند، وجود حمایت‌های بیمه‌ای که هزینه‌های درمانی این زوج ها را تحت پوشش قرار دهد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در این زمینه مقایسه قانون بودجه ۱۴۰۰ با لایحه بودجه ۱۴۰۱ در موضوع ناباروری نشان دهنده حذف اعطای وام ناباروری و کاهش میزان اعتبار بیمه درمان ناباروری در لایحه بودجه۱۴۰۱ است.در قانون «۱۴۰۰» مجموع اعتبارات پیش بینی شده برای اجرای برنامه «بیمه درمان ناباروری»، ۱۰۳۸۵ میلیارد ریال بود که این رقم در لایحه بودجه «۱۴۰۱» با ۲۵٫۸% کاهش به ۷۷۰۰ میلیارد ریال کاهش یافته است.

با توجه به اهمیتی که زمان در موضوع فرزندآوری دارد، نمی‌توان نقش سیاست‌های حمایتی را در زمینه بیمه‌های درمان ناباروری و تاثیر آن بر روند رشد جمعیت نادیده گرفت و باید بر لزوم تقویت و پرداختن هر چه بیشتر به این امر تأکید کرد.

همچنین باید موضوع کاهش ۲۵درصدی کل اعتبارات برای بیمه درمان ناباروری و حذف اعطای وام قرض‌الحسنه به زوج‌های نابارور در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته و با توجه به عواقب آن در زمینه مسائل جمعیتی درصدد پاسخگویی به چرایی این مسئله برآمد.