یک قدم تا آزادی

به گفته مدیر کل زندان های تهران زمینه آزادی ۶ مددجوی ندامتگاه زنان تهران فراهم شد. به گزارش جهان بانو، مراسم آزادی تعدادی از زندانیان زن ندامتگاه زنان استان تهران در بیست و یکمین روز از ماه مبارک رمضان، با حضور حشمت الله، حیات الغیب، مدیر کل زندان‌های استان تهران، جمیاری معاون مدیر کل زندان‌های […]

به گفته مدیر کل زندان های تهران زمینه آزادی ۶ مددجوی ندامتگاه زنان تهران فراهم شد.

به گزارش جهان بانو، مراسم آزادی تعدادی از زندانیان زن ندامتگاه زنان استان تهران در بیست و یکمین روز از ماه مبارک رمضان، با حضور حشمت الله، حیات الغیب، مدیر کل زندان‌های استان تهران، جمیاری معاون مدیر کل زندان‌های استان تهران، حمید زمانی، فرماندار شهرستان ری و مدیر عامل انجمن خادم یاران کانون‌های خدمت رضوی شهرستان ری برگزار شد.

حشمت الله حیات الغیب، در جریان این مراسم ضمن تسلیت ایام شهادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) با اشاره به گزارشی از اقدامات مجموعه زندان‌های استان تهران و رسالتی که بر عهده سازمان زندان‌ها قرار دارد، تاکید کرد: امروزه سازمان زندان‌ها نقش بی‌بدیلی در ایجاد نظم، انضباط و آرامش و امنیت اجتماعی ایفا می‌کند.

وی، تصریح کرد: هرچند تلاش دستگاه قضا و سازمان زندان‌ها پیشگیری از جرم، کاهش جمعیت کیفری و استفاده از مجازات‌های جایگزین است، اما عدم نیاز به زندان تحقق پیدا نمی‌کند.

حیات الغیب ادامه داد: ما نیاز داریم افرادی که مخل نظم و انضباط اجتماعی هستند را در محیطی همچون زندان نگهداری کنیم، با این حال نگهداری زندانی باید همراه با اصلاح و تربیت باشد.

وی با بیان اینکه نگاه دین مبین اسلام به زندانی نگاه اصلاح و تربیتی است، بیان کرد: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی تحولات بسیار خوبی در زندان‌ها صورت گرفته است.

حیات الغیب در ادامه با اشاره به آرمان حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند «زندان‌ها باید به دانشگاه تبدیل شود» گفت: همچنین مقام معظم رهبری از زندان به عنوان آموزشگاه نیکی‌ها یاد می‌کنند.

مدیر کل زندان‌های استان تهران در ادامه با بیان اینکه شیوه‌های آموزشی، فرهنگی و تربیتی جایگزین نظام زندانبانی شده است، اظهار کرد: مسئولیت اصلی ما در سازمان زندان‌ها اصلاح و تربیت زندانی و بازگشت سعادتمندانه آن‌ها به جامعه اسلامی است.

وی با اشاره به اولویت‌های سازمان زندان‌ها بر اساس تاکید رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان زندان ها، بیان کرد: رئیس سازمان زندان‌ها اولویت‌هایی را برای زندان‌ها ترسیم و ابلاغ کرده‌اند. ترویج فرهنگ و آموزه‌های دینی با محوریت قرآن و نماز یکی از اولویت‌های مورد تاکید رئیس سازمان زندان‌هاست لذا این مهم در تمامی زندان‌های استان‌ها به شکل بسیار مناسبی در حال اجرا است.

وی با اشاره به برنامه‌های قرآنی مدنظر قرار گرفته، در سال گذشته بیان کرد: از این رو در سال گذشته و در یک روز ۱۲۰ مددجو کتابت کل قرآن کریم را انجام دادند.

مدیر کل زندان‌های استان تهران در ادامه با اشاره به مقررات پیش بینی شده و امکانات مدنظر قرار گرفته برای حضور مددجویان در برنامه‌های قرانی اظهار کرد: برابر آیین نامه و مقررات زندان ها، امکانات قانونی خوبی برای افراد مددجو؛ افرادی که به هر حال در برنامه‌های قرآنی شرکت می‌کنند، در نظر گرفته شده است که می‌توان به مرخصی، عفو موردی و سایر موارد پیش بینی شده اشاره کرد.

حیات الغیب در ادامه با اشاره به اقدامات پیش‌بینی شده در زمینه تحصیلات زندانیان، بیان کرد: در موضوع زندانیان کم‌سواد و بی‌سواد تلاش شده تا این زندانیان از بدو ورود به زندان شناسایی شوند و در کلاس‌های سواد آموزی بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به حضور مددجویان در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای که با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای انجام شده است، تاکید کرد: در جریان این کلاس‌ها گواهینامه مهارت فنی بدون اینکه اسمی از زندان برده شود به زندانی واجد شرایط اعطا می‌شود.

مدیرکل زندان‌های استان تهران در ادامه با اشاره به طبقه‌بندی زندانیان تصریح کرد: در موضوع طبقه‌بندی زندانیان سعی شده علی رغم کمبود فضای فیزیکی زندان ها، زندانیان بر اساس نوع جرم، سن و سابقه در زندان‌ها طبقه‌بندی شوند.

حیات الغیب در ادامه با اشاره به موضوع اشتغال و حرفه آموزی زندانیان که یکی از اولویت‌های مهم رئیس سازمان زندان‌ها بوده و به کلیه زندان‌های کشور ابلاغ شده است، بیان کرد: اقدامات خوبی چه در بخش اشتغال کارگاهی و چه در بخش اشتغال نشسته و مولد صورت گرفته است. در حال حاضر در موضوع اشتغال زندان زنان به صورت پایلوت در سطح کشور، اقداماتی انجام شده که امیدواریم تا آخر خرداد ماه آمار زندانیان شاغل که مولد بوده و حقوق دریافت می‌کنند به ۵۰ درصد برسد، یعنی ۵۰ درصد از محکومان مشغول به کار شوند.

حیات الغیب اظهار کرد: یکی دیگر از موارد، توجه ویژه به خانواده زندانیان و زندانیان کم بضاعت است که در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به ابتدای شروع همه گیری بیماری کرونا و تأکیدات مقام معظم رهبری در جمع آوری کمک‌های مومنانه بیان کرد: در این بخش هم ما در این مدت ۸۰ هزار بسته معیشتی بین خانواده زندانیان نیازمند توزیع کردیم.

مدیرکل زندان‌های استان تهران در ادامه با اشاره به آماری مبنی بر آزاد سازی زندانیان در سال گذشته که از ارفاقات قانونی بهره‌مند شدند، تاکید کرد: سال گذشته با کمک خیرین و ستاد دیه یک هزار و ۱۱۹ زندانی توانستند با رقمی بالغ بر ۴۲ میلیارد تومان زمینه آزادی آن‌ها فراهم شود.

حیات الغیب در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر هم حدود یک هزار و ۶۳ زندانی به واسطه جرایم مالی در زندان‌های استان هستند که نیازمند کمک‌های خیرین بوده تا زمینه آزادی آن‌ها فراهم شود، امروز هم زمینه آزادی ۶ نفر از مددجویان زن، تقریباً با رقمی حدود ۳۶۵ میلیون تومان توسط عزیزان و خیران فراهم می‌شود.

گفتنی است، در جریان این مراسم خیرین و مسئولان حاضر در آن، از نمایشگاه صنایع دستی، سالن سلامت و آشپزخانه ندامتگاه زنان استان تهران بازدید کردند.