کلارا فورس نخستین مدیر اجرایی زن بورس لندن

دیم کلارا هدویگ فرانسیس فورس (Clara Hedwig Frances Furse)، مدیر اجرایی بورس لندن از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ و نخستین زنی بود که این جایگاه را به دست آورد. در سال ۲۰۰۵ مجله فورچون، او را به‌عنوان نوزدهمین بانوی قدرتمند در فهرست تجاری خود جای داد و مجله تایمز نیز در ۲۰۰۷ فورس را در زمره […]

کلارا فورس نخستین مدیر اجرایی بورس لندن

دیم کلارا هدویگ فرانسیس فورس (Clara Hedwig Frances Furse)، مدیر اجرایی بورس لندن از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ و نخستین زنی بود که این جایگاه را به دست آورد. در سال ۲۰۰۵ مجله فورچون، او را به‌عنوان نوزدهمین بانوی قدرتمند در فهرست تجاری خود جای داد و مجله تایمز نیز در ۲۰۰۷ فورس را در زمره ۱۰۰ فرد تاثیرگذار جهان قرار داد.

کلارا فورس   نخستین مدیر اجرایی زن بورس لندن

 زندگی

فورس ۱۶ سپتامبر ۱۹۵۷ در کانادا و از والدینی هلندی‌تبار ‌زاده شد. او در آموزشگاه‌های کشورهای مختلفی از جمله کلمبیا، دانمارک و بریتانیا آموزش دید و در نهایت تحصیلات عالی خود را در سال ۱۹۷۹ در مدرسه اقتصاد لندن به پایان رساند. در آن سال فورس کار خود را به‌عنوان دلال سهام آغاز کرد و در سال ۱۹۸۳ به «فیلیپس ‌اند درو» پیوست. در سال ۱۹۹۵ او یکی از مدیران یو.بی.‌اس شد.

فورس ریاست «HSBC UK» را بر عهده داشته و همچنین مدیر غیراجرایی «وودافون» و «گروه ‌ای.تی آمادئوس» و نیز عضو هیات مشاوران ارشد چتم‌هاوس و شورای مشاوران بین‌المللی دانشگاه بوکونی است.  فورس در مارس ۲۰۲۱ ریاست انجمن داوطلبانه بازارهای کربن بریتانیا را بر عهده گرفت و در ۲۰۱۲ رئیس گروه تخصصی لید شد؛ نهادی دولتی در بریتانیا که هدف از آن پیش‌بینی‌های علمی آینده تجارت رایانه‌ای در بازارهای مالی است.  او عضو غیراصلی کمیته سیاست‌های مالی «بانک انگلند» نیز بود و از ۲۰۱۰ به مدت هفت‌سال مدیریت غیراجرایی هلدینگ‌های نامورا را بر عهده گرفت.  از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ او مدیر اجرایی بورس اوراق بهادار لندن بود و در این دوران همزمان مدیریت غیراجرایی گروه «Euroclear plc, LCH Clearnet Fortis SA » را بر عهده داشت. از دیگر پست‌ها و مشاغل وی باید به موارد ذیل اشاره کرد: عضویت در هیات مشاوران بین‌المللی شانگهای، مدیریت غیراجرایی لگال ‌اند جنرال و مدیریت ارشد اجرایی Credit Lyonnais Rouse.