رونمایی از کتیبه هیأت هنر و رسانه قم با موضوع «بانوان عاشورایی»

کتیبه هیأت هنر و رسانه استان قم با موضوع «بانوان عاشورایی» با حضور جمعی از مادران شهدا، مسئولان استانی و اهالی هنر و رسانه قم رونمایی شد.

 آیین رونمایی از کتیبه هیأت هنر و رسانه استان قم با موضوع «بانوان عاشورایی» اثری از مسعود نجابتی، عصر امروز با حضور مسئولان استانی و اهالی هنر و رسانه در مجتمع آموزشی هدایت قم برگزار شد.

در کتیبه هیأت هنر و رسانه استان قم نام بانوان بزرگواری نقش بسته است که در حادثۀ کربلا به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم نقش داشته‌اند؛ چه پیش از حادثۀ کربلا، چه در کربلا و چه پس از آن.

مسعود نجابتی طراح گرافیک در این مراسم عنوان کرد: موضوع جلسات امسال هیئت هنر و رسانه «بانوان عاشورایی» است و این بانوان کسانی بودند که یا در متن حادثه عاشورا حضور داشتند و یا پس از واقعه عاشورا نقش آفرینی کرده‌اند. امسال در مراسمات هیئت هنر و رسانه، به بازخوانی حضور عظیم زنان در جریان عاشورا خواهیم پرداخت و ضرورت دارد تا هنرمندان و اهالی رسانه در این خصوص همچون گذشته، نقش‌آفرینی کنند.

این هنرمند پیشکسوت گفت: حجاب و عفاف تنها مسأله امروز جامعه نیست و از توطئه رضاخان پهلوی تا به امروز ادامه داشته و با توجه به مباحث روز جامعه، از هیئت هنر و رسانه انتظار می‌رود که در این خصوص نیز برنامه‌های متفاوت و موثری را برگزار کند.

در این مراسم از مادران معظم شهیدان مهدی زاهدلویی، حسین مالکی نژاد، مهدی ایمانی و حسن مختارزاده، با اهدای تابلو کتیبه هیئت هنر و رسانه و تبرکی حرم مطهر سیدالشهداء(ع) تقدیر شد.

اسامی درج شده در این کتیبه

نام سرسلسلۀ زنان عاشورایی، عقیلۀ بنی‌هاشم حضرت زینب کبری(س) و دیگر مخدّرات از جمله امّ سلمه همسر پیامبر(ص)، ام‌البنین همسرامیرالمؤمنین(ص)، ام کلثوم دختر امیرالمؤمنین(ص)، خدیجه دختر امیرالمؤمنین(ص)، فاطمه دختر امیرالمؤمنین(ص)، صفیه دختر امیرالمؤمنین(ص)، شهربانو همسر امام حسین(ص)، لیلی همسر امام حسین(ص)، رباب همسر امام حسین(ص)، سکینه دختر امام حسین(ص)، فاطمه دختر امام حسین(ص)، رقیه دختر امام حسین(ص)، رَمله همسر امام حسن(ص)، فاطمه دختر امام حسن(ص)، فضه خادم حضرت زهرا(ص) عاتکه فرزند جناب مسلم‌بن‌عقیل، دُلْهُم، همسر زُهَیربن‌قین از شهدای کربلا، امّ وَهب، همسر عبدالله‌بن‌عُمَیر کلبى‌ و مادر وهب، هانیه همسر وهب در این کتیبه نقش بسته است.

تمثال مبارک حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای نیز که بر این کتیبه نقش بسته، اثر استاد غلامعلی طاهری است که از نقاشان پیش‌کسوت حوزۀ هنری‌ انقلاب اسلامی است.

فارس