کارآفرینی بانوی لرستانی با راه‌اندازی یک شغل دائمی

حقیقت امیری بانوی کارآفرینی است که ۳۰ سال پیش به واسطه یک سفر به نهاوند به فکر ایجاد شغل و درآمدزایی می‌افتد، او از طریق سبزی‌کاری و بسته‌بندی توانسته برای ۲۵ نفر از زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست شغل ایجاد کند.

حقیقت امیری ۵۳ سال سن دارد ‌و اهل الشتر است وقتی می‌بیند مخارج زندگی زیاد شده و حقوق همسرش کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد به فکر می‌افتد که برای خودش شغلی دست و پا کند. حالا این بانوی کارآفرین از راه سبزی‌کاری و بسته بندی نه تنها خودش به نان و نوایی رسیده بلکه برای ۲۵ زن دیگر که با مشکلات مادی دست و پنجه نرم می‌کردند، شغل و درآمد ایجاد کرده است.

 او که امسال به عنوان کارآفرین نمونه از طرف سازمان جهاد کشاورزی لرستان معرفی شده است، معتقد است: انصاف در کار و راه آمدن با مشتری دلیل موفقیت او در این حرفه است، موضوعی که باعث شده او بیش از ۲۰ هزار مشتری داشته باشد.

سفری که به کارآفرینی ختم شد

او می‌گوید: ۳۰ سال پیش به خانه یکی از فامیل‌ها در اطراف نهاوند رفتم که متوجه شدم زنان آنجا همه برای خودشان کار می‌کنند از سبزی کاری گرفته تا خیار کاری وقتی از نزدیک کارشان را دیدم انگار دری از بهشت بود. وقتی که از نهاوند به الشتر آمدم با خودم گفتم من هم به سمت خیارکاری بروم همان سال شروع کردم و ۶۰۰ هزار تومان درآمد کسب کردم، سال دوم هم ادامه دادیم و سود بیشتری عایدمان شد، همین طور ادامه دادم و سبزی کاری و گوجه را هم اضافه کردم و هر سال درآمد بهتر و بیشتر می‌شد.

درآمد سبزی کاری و خیار کاری خوب بود اما مشکلی که در این میان وجود داشت این بود که زمستان‌ها بیکار بودیم، اینطور شد که به فکر راه‌اندازی شغلی برای همه فصول شدم. یک روز داخل بازار رفتم و حدود ۳۰ یا ۴۰ کیلو سبزی خریدم و بعد به فکر بسته‌بندی افتادم، اوایل کار ماهی یک بسته یا دو بسته سبزی می‌فروختم اما بعد از چند ماه فروش به ماهی ۳۰ و ۴۰ بسته رسید و بعدها این رقم بیشتر شد.

حالا بعد از سال‌ها من روزانه یک تن سبزی پاک و بسته‌بندی می‌کنم و از تمام کشور از اهواز گرفته تا تهران و اراک مشتری دارم، کار و بار که رونق گرفت به فکر افتادم دست زنانی مثل خودم که باید خرجی خانه را تامین می‌کردند بگیرم تا آنها هم برای خودشان درآمدی داشته باشند، چون اینجا نه کارخانه‌ی دارد و نه صنعتی که بتوانند مشغول شوند.

حالا ۲۵ نفر به طور مستقیم از راه پاک کردن و بسته‌بندی سبزی برای خودشان درآمدی دارند، سعی کردم افرادی را به کار بگیرم که دستشان به جایی بند نیست و زندگی را به سختی می‌گذرانند. کار را با ۲۰۰ هزار تومان شروع کردم و حالا ماهانه یکصد میلیون تومان دستمزد به کارگران پرداخت می‌کنم، فقط خانمی که کار شستن سبزی را انجام می‌دهد ۹ میلیون تومان دستمزد می‌گیرد.

شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که چطور از راه سبزی کاری و بسته‌بندی می‌توان درآمد خوبی کسب کرد و چندین نفر را هم مشغول کرد، راستش را بخواهید من همه این سال‌ها نه تنها انصاف در قیمت را رعایت کرده‌ام بلکه هوای مشتریان را دارم، از افرادی که بی بضاعت هستند وجهی دریافت نمی‌کنم.

همه این سال‌ها سعی کرده‌ام که به مشتریان سخت نگیرم و البته کیفیت را هم مد نظر قرار داده‌ام و امروز که با شما صحبت می‌کنم بیش از ۲۰ هزار مشتری دارم.

انتخاب به عنوان کارآفرین نمونه

در همه این سال‌ها نه جهاد کشاورزی نه جای دیگر هیچ‌گاه سراغی از من نگرفتند، جالب هم اینجا بود که خود کارمندان جهاد هم مشتری من بودند، تا اینکه امسال وقتی از نزدیک دیدند روزانه یک تن سبزی پاک و بسته بندی می‌شود و زنان زیادی مشغول هستند من را به عنوان کارآفرین نمونه معرفی کردند.

یک روز یکی از زنان به من گفت حالا به عنوان کارآفرین نمونه انتخاب شدی به تو سکه دادند، گفتم: برای من سکه مهم نیست وقتی که تعدادی سر این سفره روزی عایدشان می‌شود، گویی که همه دنیا مال من است چون می‌دانم این‌ زنان چقدر در مضیقه بودند.

ما با درآمدی که از این راه کسب می‌کنیم مشکل بچه‌ها را خودمان حل می‌کنیم، شاید باورش برایتان سخت باشد اما من از همین راه بچه‌هایم را به جایی رساندم، یکی از پسرانم که لیسانس دارد منتظر شغل دولتی نماند و برای خودش یک گاو داری راه‌اندازی کرده و ۴ کارگر هم دارد.

یادم هست یک خانمی که پول جهیزیه دخترش را بعد از هفت سال نتوانسته بود پرداخت کند ظرف یک سال با حقوقی که از این کار دریافت می‌کرد، پرداخت کرد، من زنانی را به کار می‌گیرم که یا سرپرست خانوار هستند یا مستاجر هستند و جایی برایشان کار پیدا نمی‌شود.

به من پیشنهاد کردند برای شورای شهر ثبت نام کن

خیلی‌ها وقتی این حجم از ارتباط و مشتری من را می‌بینید پیشنهاد می‌کنند برای شورای شهر ثبت نام کن چون ما همه با شما هستیم. پاسخ من هم این است من با همین کار جلو می‌روم برای من همین که چندین نفر برای خودشان درآمدی دارند کافی است.

خیلی دلم می‌خواهد صدای من را به گوش زنانی برسانید که بیکار هستند و دلشان می‌خواهد برای خودشان درآمدی داشته باشند، هیچوقت ناامید نباشند و کار را از صفر شروع کنند و هر پیشه و شغلی را که انتخاب کردند انصاف را سر لوحه کارشان قرار دهند.

کارآفرینی به توجه مسئولان نیاز دارد

اما یک نکته که تقاضا دارم انعکاس دهید این است که تسهیلاتی را به من پرداخت کنند تا بتوانم با ساخت و توسعه یک فضا اشتغال را به دو برابر افزایش دهم.

در زمستان سرما و در تابستان گرما کارگران را اذیت می‌کند، چندین بار برای وام به جهاد کشاورزی و کمیته امداد مراجعه کردیم اما موفق نشدیم، با یک تسهیلات ۴۰۰ میلیونی کار من برای راه‌اندازی یک مکان مناسب راه‌می‌اندازد. انتظار داریم با توجه به مشکل بیکاری و شرایط سخت زندگی تسهیلاتی به من پرداخت شود تا بتوانم زنان بیشتری را مشغول کنم.

فارس