صادرات مهم ترین چالش کارآفرینان زن

زنان به عنوان هسته‌های هویت ساز در جامعه، می‌توانند در عرصه تولید وارد شوند با این وجود زیرساختهای مناسبی برای استفاده از استعدادهای بالقوه آنها در توسعه اقتصادی کشور فراهم نیست.

ما در فرهنگ ایرانی اسلامی خود نقش زن را در خانه بسیار با اهمیت می‌ دانیم و این بدان معناست که کلید بسیاری از قفل های پیچیده جامعه در زمینه های مختلف هم به دست زنان باز می شود؛ کسانی که با استعدادهای بالقوه و توانایی مدیریتی ذاتی خود می توانند ریشه‌ های اقتصاد را محکم کرده و به درختان پرثمر و استوار تبدیل کنند.

اما باید بپذیریم که با وجود همه این ادعاها، ورود زنان به عرصه اقتصاد در جامعه همچون ورود یک کشتی به تلاطم دریاست. اغلب زنان با وجود همه موانع کار خود را با بذری کوچک آغاز می‌ کنند و با تلاش‌ های بی‌ وقفه و پایدار خود گاه بدون حمایت های تاثیرگذار آن را به ثمر می رسانند به نوعی که برای هم نوعان خود اشتغال آفرینی نیز به همراه دارد.

امروزه زنان در بیشتر حوزه‌ های اقتصادی از کسب‌ و کارهای موفق گرفته تا کشاورزی، در همه حیطه‌ های اقتصادی حضور فعّال و مؤثر دارند؛ آن‌ها به عنوان مشتریان و مصرف‌ کنندگان عمده نیز تأثیر زیادی در جامعه دارند اما همه این‌ ها نباید زنان را صرفاً به سمت مصرف بکشاند و فرصت تولید و خلق حضور را از آنها بگیرد، نباید فراموش کرد بسیاری از صنایع از ایده‌ های کوچک و استارتاپ های کوچک در خانه و توسط زنان متولد شده است.

تبعیض جنسیتی در توزیع مشاغل

توانمندی های زنان در جامعه بر کسی پوشیده نیست اما وقتی سکانداری اقتصاد خانواده به بانوان سپرده می شود چالش های فراوانی برای آنها بروز می‌ کند. در این ارتباط یک هنرمند نگارگر اصفهانی، تبعیض جنسیتی در توزیع مشاغل و خرید آثار هنری را مانع مهمی بر سر راه پیشرفت خود می داند و به بازار می گوید: زنان معمولاً به دلیل تبعیض در حقوق و دستمزد با مشکلات اقتصادی مواجه می‌ شوند، که می‌ تواند تأثیر مستقیمی بر شرایط زندگی و اقتصاد آن‌ ها داشته باشد.

هاجر قاضی افزود: اولویت اول مردم، تامین مایحتاج خانه است و مرد به عنوان نان آور خانه بهتر می‌ توانند جای خود را در هر شغل و هنر باز کنند، به همین جهت بیشتر به آنها توجه شده است. زن غیر از خانه داری و بچه داری اگر بخواهد شغل هنری را دنبال کند کار دشوارتری نسبت به مردان دارد زیرا به نقش مهم زنان در احیای هنر اصیل توجه نمی شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از زنان به دلیل بار زیاد مسئولیت‌ های خانگی و مراقبت از خانواده، نمی‌ توانند به طور کامل به فعالیت‌ های اقتصادی مشغول شوند و درآمد مناسبی کسب کنند.

الهام محمدی یکی دیگر از هنرمندان عرصه نگارگری است، وی با بیان اینکه آقایان وقتی به یک شغل وارد می‌ شوند بیشتر به جنبه اقتصادی آن می‌ پردازند اما خانم‌ ها برای انجام یک شغل از جان خود مایه می‌ گذارند، به خبرنگار بازار می گوید: بازاریابی برای بانوان تولید کننده به ویژه بانوان هنرمند ناچیز است. یک بانوی هنرمند باید یک تابلو را خلق کند و سپس منتظر بماند تا یک مشتری تابلوی او را خریداری کند.

محمدی با تأکید بر اینکه حمایت مسئولان از بانوان هنرمند ضروری است، بیان می کند: مسئولان می‌ توانند به خوبی در زمینه بازاریابی تولیدات بانوان کمک کنند؛ به همین جهت مشارکت زنان در صنایع می‌ تواند به رشد و توسعه همکاری و تعاون بین زنان و مردان در جوامع شهری کمک کند و این همکاری می‌ تواند منجر به ایجاد هم افزایی و افزایش کیفیت تولیدات شود.

صادرات مهمترین چالش زنان در عرصه اقتصاد است

بهاره لاجوردی دیگر بانوی کار آفرین اصفهانی است که در نمایشگاه های مختلف صنایع دستی حضور داشته است. وی به مشکلات بانوان در کسب و کار اشاره و اظهار می کند: عمده فعالیت اقتصادی بانوان در حوزه صنایع دستی است اما به دلیل مشکلات اقتصادی و کاهش قدرت خرید، خرید صنایع دستی برای مردم اولویت نیست. صادرات از مهمترین چالش های زنان در کسب و کار است و با بسته شدن فایل های انتقال پول و ال. سی عملا کار صادرات برای خانم ها غیرفعال و به ریسک ۱۰۰ درصدی تبدیل شده است.

این هنرمند و پژوهشگر صنایع دستی ادامه می دهد: توریست هم اگر قصد خرید در داخل داشته باشد به ریال پول پرداخت می‌کند که این اصلا به نفع ما نیست.

زنان به‌ عنوان عضو تصمیم‌ گیر در خانواده، با اقتصادی‌ تر کردن بودجه خانوار در بهره‌ وری بیشتر نقش بزرگی را ایفا می‌ کنند؛ آن‌ ها با سرمایه‌ گذاری هوشمندانه به سود خانواده کمک می‌ کنند و این به معنای تقویت اقتصاد جامعه نیز هست. کارشناسان معتقدند حضور زن در بازار کار می‌ تواند منجر به افزایش تولید و ایجاد شغل و کاهش فقر شود و در این میان از جمله مهم ترین صنایعی که زنان می‌ توانند در آن حرفی برای گفتن داشته باشند، صنایع دستی است.

حمایت از بانوان در همه عرصه های اقتصادی، از ادعا تا عمل!

در این ارتباط انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در گفت و گو با خبرنگار بازار در خصوص رشد و توسعه اقتصادی در زمینه فعالیت های بانوان اظهار داشت: طرح معرفی و حمایت از زنان تاثیر گذار را برای شناسایی توانمندی بانوان ایجاد کردیم چه زنان در مشاغل خانگی و تولیدی در روستاها و چه بانوان تحصیلکرده در شهرها که زمینه اشتغال سایرین را هم فراهم می کنند.

وی افزود: از زنان در قالب های مختلف همچون ارائه تسهیلات و خدمات و یا ایجاد هم افزایی و برقراری ارتباط با یکدیگر برای ایجاد تشکل های درآمدزا حمایت می‌ کنیم. بانوان مهارت فعالیت در تمامی رشته ها و عرصه های اقتصادی را دارند. اکثریتی از زنان مشاغل خانگی، کشاورزی و صنایع تبدیلی، صنایع خلاق و استارتاپی را انجام می‌ دهند که معاونت علمی به خوبی از آنها حمایت می‌ کند.

وی در خصوص طرح حمایت از زنان شاغل در آلودگی هوا گفت: از دولت خواستیم که از زنان شاغل حمایت کنند زیرا زنان شاغل صاحب فرزند در زمان تعطیلی مدارس وقتی فرزندان در منزل هستند مجبور به حضور در محل کار هستند و این می تواند برای خانواده آسیب آفرین باشد.

خزععلی ادامه داد: باید مصوبه دولت تصویب شود و مدیران اجرایی از آن حمایت کنند تا حداقل در شغل های که امکانش هست شرایط دور کاری ایجاد شود. گاهی دیده شده کارفرمایان با دور کاری خانم ها موافقت نمی‌ کنند که این مسئله به یک چالش برای خانم ها تبدیل شده است.

زنان موثران بدون جایگزین جامعه

در این ارتباط استاندار اصفهان نیز با اشاره به نقش زنان به عنوان طلایه داران تکامل و رشد انسان و همچنین اقتصاد در جامعه، در گفت و گو با بازار اظهار کرد: مهم‌ ترین نقش برای بانوان نقش مادری و همسری است اما در رویکرد جدید تلاش شده تا به سایر نقش‌ های بانوان در عرصه‌ های مختلف نیز پرداخته و زمینه حضور زنان در عرصه‌ های مختلف فراهم شود. ایران اسلامی نیازمند حضور زنان به عنوان نقش‌ آفرینان بدون جایگزین است، از این رو باید برای حفظ ظرفیت بانوان در جامعه تلاش شود.

بانوان در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی تا احیای هویت فرهنگی به عنوان بازوی قدرتمند جامعه باید مورد توجه قرار گیرند اما محدودیت‌ در دسترسی به منابع مالی، عدم دسترسی به فرصت‌ های شغلی و فشار اجتماعی در حیطه های جامعه و… از موانع و مشکلات زنان در رسیدن به استقلال اقتصادی است که مسئولان در برخورد با آن فقط به چند پاراگراف شعاری اکتفا کرده و برنامه جامع و مدونی در این خصوص ارائه نداده اند.

 تحلیل بازار