لزوم توجه به پیوست خانوادگی در فیلم‌ها

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با تاکید بر اهمیت حفظ ارزش‌ها در قالب خانواده، گفت: ما وظیفه داریم رسانه‌ها را از نو بازیافت کنیم و به داشته‌های خود و میراث ناملموس بپردازیم و آن را به نسل بعد منتقل کنیم. اگر به ارزش‌ها نپردازیم ضدارزش‌ها جای آن را می‌گیرد.

انسیه خزعلی در رویداد رسانه‌ای «حریر» که با رویکرد تخصصی «زن، خانواده، رسانه؛ از هنجار تا ارزش» در محل فرهنگستان هنر برگزار شد، ضمن قرائت آیه‌ای از قرآن کریم، گفت: باید خانواده را از دو آفت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری حفظ کنیم. در حقیقت شکاف نسلی به وجود آمده که در حال شدید شدن است؛ یکی بستگی به فضای مجازی رسانه ‌دارد که سبب از هم گسیختگی انسجام خانواده‌ها شده است و بخش دیگر وابسته به محتوایی است که در این ابزار قرار گرفته است که در عین حالی که می‌تواند ابزار خوبی باشد ممکن است ابزار نامناسبی هم باشد.

رسانه‌ای که می‌تواند سلاح قدرتمندی باشد و ممکن است که به ضد خود بدل شود

وی افزود: محتواهای نامناسب، تحریک آمیز، خشونت طلب و جا به جایی ارزش‌ها، گسترش جرائم و بزهکاری‌ها در برخی از فیلم‌ها و بازی‌های رایانه‌ای و برخی از محتواهای ناکارآمد در اینترنت و رسانه‌ها  وجود دارد؛ رسانه‌ای که می‌تواند سلاح قدرتمندی باشد و ممکن است که به ضد خود بدل شود؛ ما وظیفه داریم این چالش را تبدیل به فرصت کنیم.

او به تعبیر یک مفسر آمریکایی اشاره کرد و ادامه داد:  ایشان می‌گویند نوجوانان ما امروز در یک دست کنترل تلویزیون و در یک دست ماوس کامپیوتر دارند و دیگر دستی باقی نمانده که دست‌های والدین را بگیرند و گرمی آن را حس کنند.

وی با اشاره به اینکه بیگانه‌ای وارد خانه ما شده است، تصریح کرد: گذشتگان ما کودکان را با قصه از گرگی بیم می‌دادند که ممکن است شبیه مادر شود و خطری باشد که به اهدافش برسد و حالا این گرگ به عنوان رفیق به عنوان زندگی مجازی در خانواده‌ها نفوذ کرده است و در جیب بچه‌های ما قرار گرفته و همیشه یک یا چند بیگانه در کنار فرزندان و همسر خانواده وجود دارد؛ لذا شاهد بسیاری از آسیب‌ها هستیم.

معاون زنان رییس جمهور با اشاره به عوض شدن سبک زندگی خانوادگی، تاکید کرد: ما وظیفه داریم رسانه‌ها را از نو بازیافت کنیم و به داشته‌های خود و میراث ناملموس یپردازیم و آن را به نسل بعد منتقل کنیم. اگر به ارزش‌ها نپردازیم ضدارزش‌ها جای آن را می‌گیرد. گاهی اوقات چیزهایی در جامعه هنجار می‌شود که ارزش نیست؛ در دوره پیامبران هنجارهایی به وجود آمده که به شدت با رسالت پیامبران ضدیت داشته و ما باید برای شناساندن ارزش‌ها و ایجاد همگرایی حول ارزش‌ها کار کنیم.

برخی ارزش‌ها به واسطه هجمه فیلم‌ها فراموش می شود

خدایی نکرده برخی ارزش‌ها به واسطه هجمه فیلم‌ها و کلیپ‌ها و محصولات چند رسانه‌ای که از خارج وارد می‌شود ممکن است فراموش شود و همه باید همت خود را به کار بریم تا جلوی این اتفاق را بگیریم.

خزعلی تصریح کرد: در سند تحول یکی از وظایف معاونت زنان این است که در بخش خانواده مسائل رسانه را رصد کند. طبیعتا چون جایگاه ستادی داریم شاید نتوانیم در حیطه اجرایی وارد شویم اما می‌توانیم رصد کنیم. گاهی آنچه که به عنوان خوراک به خورد جوانان و نوجوانان داده می‌شود به شدت ضربه زننده  به خانواده است؛ از وزیر ارشاد تقاضا داریم مسئله پیوست خانوادگی را در فیلم‌ها و مجوزها مورد توجه جدی قرار دهند. ما ثروتی به نام خانواده داریم که زیبا هستند هرچند ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که باید اصلاح شود و آن ثروت را نباید به راحتی از دست داد. امیدواریم نقدهای مختلفی که به بسیاری از فیلم‌ها وارد می‌شود با رویکردی هنری که از نظر فنی و تکنیکی در حد اعلاء است اصلاح شود.

به گزارش ایسنا، همچنین در بخش پایانی این مراسم از کتاب عکس «خانواده باشکوه ایرانی» با موضوع سبک زندگی شاد خانواده ایرانی ـ اسلامی نیز رونمایی شد.