ورود نوزادان دختر به دنیا ممنوع

وراثت نام خانوادگی بهانه این روزهای سقط

بخشی از سقط‌ها که در سال‌های اخیر رو به افزایش است سقط به دلیل جنسیت است، در این میان سقط‌جنین‌هایی با جنسیت دختر بیش از پسران به چشم می‌خورد. به گزارش جهان بانو، این روزها آمارهای نگران‌کننده سقط در کشور رو به افزایش است، اغلب مردم بر این باور هستند که سقط جنین زمانی صورت […]

بخشی از سقط‌ها که در سال‌های اخیر رو به افزایش است سقط به دلیل جنسیت است، در این میان سقط‌جنین‌هایی با جنسیت دختر بیش از پسران به چشم می‌خورد.

به گزارش جهان بانو، این روزها آمارهای نگران‌کننده سقط در کشور رو به افزایش است، اغلب مردم بر این باور هستند که سقط جنین زمانی صورت می‌گیرد که فرد طی رابطه‌ای نامشروع باردار شده باشد اما آمار چیز دیگری را نشان می‌دهد، بخشی از سقط‌ها که در سال‌های اخیر رو به افزایش است سقط به دلیل جنسیت است، در این میان سقط‌جنین‌هایی با جنسیت دختر بیش از پسران به چشم می‌خورد.

جنسیت نوزادی که قرار است متولد شود، در طول تاریخ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌ها بوده اما دلیل این اهمیت در دوره‌های مختلف و فرهنگ‌های گوناگون، تفاوت دارد.

فرناز زنی جوانی با چهره غمگین می‌گوید: خانواده نسبتاً مرفه و با شأن اجتماعی بالایی دارد اما در حسرت داشتن یک پسر مانده است، دختر اولش هفت سال دارد و بعد از آن تجربه سه بارداری ناموفق را پشت سر گذاشته است.

فرناز درحالی‌که آه بلندی می‌کشد، ادامه می‌دهد: دوست دارم فرزند پسر داشته باشم؛ پسر داشتن یعنی اینکه نسلی ادامه پیدا می‌کند اما بعد از دخترم، ۲ بار که باردار شدم هر ۲ دختر بودند و مجبور به سقط شدم. سومین بارداری‌ام هم همین‌طور بود، همه شواهد نشان می‌داد که فرزندم دختر است حتی در غربالگری اول احتمال دادند که دختر است.

وی ادامه می‌دهد: وقتی فهمیدم این بار هم فرزندم دختر است دیگر روز خوش نداشتم و هر ساعت گریه می‌کردم، همسرم که ناراحتی‌ام را دید گفت نگران نباش و برایم یک قرص تهیه کرد، بچه را در خانه سقط کردیم و از آن روز روزگارم سیاه شده، بچه سقط شده پسر بود.

فرناز بیان می‌کند: اگر می‌دانستم پسر است هیچ‌وقت این کار را نمی‌کردم، کاش او هم دختر بود تا می‌توانستم شب از این که سقط شده است با آرامش بخوابم، دوستانم گفته‌اند که با IVF می‌توانم جنسیت را تعیین کنم و امیدوارم این بار صاحب پسر شوم، اگرچه دکتر می‌گوید به‌خاطر سقط‌های غلط ممکن است باردار نشوم یا نتوانم بچه را نگهدارم.

اگر فرزندم دختر باشد، شوهرم من را می‌کشد

سهیلا زن ۲۹ ساله‌ای است که دختر ۱۱ ماهه‌اش را در آغوش دارد، او هم به دنبال پسردار شدن است و می‌گوید: ناخواسته باردار شدم، فکر می‌کردم چون ثمین دختر است فرزند دیگرم حتماً پسر می‌شود اما از وقتی دکتر جنسیتش را گفته حالم خوب نیست و با شنیدن اینکه فرزندم دختر است افسردگی گرفته‌ام.

وی ادامه می‌دهد: عاشق دخترم هستم و می‌دانم اگر دختر دیگری بیاورم حس خوبی را تجربه می‌کنم اما خانواده همسرم به‌قدری سرکوفتم زدند که چرا باید دختر به دنیا بیاوری تصمیم گرفتم سقطش کنم، یک ساعت می‌گویم هر چه باشد چه فرقی می‌کند و ساعت دیگر به‌خاطر اطرافیانم تصمیم می‌گیرم سقط کنم، امروز آمده‌ام که سونوگرافی شوم و بعد از آن تصمیم بگیرم. هنوز ۲۰ هفته نشده و روح ندارد باید زودتر انتخاب کنم داشتن یک دختر دیگر و حرف‌های مردم یا سقط کردن و در انتظار پسر ماندن.

یگانه زن ریزنقش و ۲۴ساله است، اما چهره‌اش بیشتر از آن را نشان می‌دهد، دستی به شکمش می‌کشد و می‌گوید این دومین بارداری‌ام هست می‌گویند فرزندم دختر است، خودم در این دنیا سختی زیادی کشیدم و نمی‌خواهم دختر به دنیا بیاورم تصمیمم را گرفتم و حتماً سقطش می‌کنم.

وی می‌گوید: سه سال است که ازدواج کرده‌ام و همسرم به‌شدت عاشق پسر است وقتی فهمید بچه دومم دختر است نزدیک بود مرا بکشد؛ مادر شوهرم هم می‌گوید اگر پسر به دنیا نیاوری طلاقت می‌دهیم باید پسرم اسم‌ورسم داشته باشد نه نان‌خور اضافه، باید این را سقط کنم و بعد از آن باردار شوم شوهرم گفته که تا ۳ بار فرصت داری پسر به دنیا بیاوری در غیر این صورت باید به خانه پدرت برگردی که مایه ننگ خانواده ما نباشی.

وی خاطرنشان می‌کند: مادرشوهرم می‌گوید خانواده ما همه پسرزا هستند و اگر ایرادی است به خودت برمی‌گردد، خدا می‌داند چه فکرهایی در مورد من می‌کنند.

ناهید زن ۳۸ ساله‌ای است که می‌گوید: من یک فرزند پسر دارم که ۱۱ ساله است، تصمیم دارم دوباره باردار شوم اما نمی‌خواهم ریسک کنم باید تعادل در خانواده به وجود بیاید و برای همین فرزند دختر می‌خواهم تصمیم دارم هزینه بالایی پرداخت کنم تا فرزندم دختر شود اما اگر پسر شود هم ناراحت نمی‌شوم بالاخره به‌دنیاآوردن فرزند پسر که کار هرکسی نیست!

سقط جنین بر اساس جنسیت افزایش پیدا کرده است

لیلا رحمانی، متخصص زنان و زایمان دراین‌خصوص می‌گوید: درگذشته سقط‌ها ممکن بود به دلیل مالی و مسائل دیگر اتفاق بیفتد اما در چند سال اخیر شاهد سقط بر مبنای جنسیت هستیم یعنی زن و شوهر تصمیم می‌گیرند دارای فرزندی با جنسیت خاصی شوند و بعد از تعیین جنسیت اگر پسر یا دختر بودن جنین بر وفق مرادشان نباشد تصمیم به سقط می‌گیرند و اغلب آن را عملی می‌کنند.

وی افزود: اغلب تعیین جنسیت‌ها برای فرزند دوم صورت می‌گیرد، در واقع اگر یک دختر داشته باشند می‌خواهند فرزند دوم پسر باشد و اگر فرزند اول پسر باشد تصمیم می‌گیرند دختر به دنیا بیاید، اما اغلب مراجعه‌کنندگان به دنبال این هستند که فرزند پسر به دنیا بیاورند، درصورتی‌که خانواده تمکن مالی داشته باشند از طریق IVF این کار را انجام می‌دهند، افرادی که تمکن ندارند نیز از طریق رژیم غذایی برای تعیین جنسیت تلاش می‌کنند

این متخصص زنان و زایمان اظهار می‌کند: گاهی برخی مراجعه‌کنندگان برای جنین اول IVF می‌کنند چرا که جنسیت برایشان اهمیت بالایی دارد درحالی‌که فرد می‌تواند به‌صورت طبیعی باردار شود، اغلب این افراد بعد از مشخص‌شدن جنسیت که مورد تأییدشان نیست تصمیم به سقط می‌گیرند و می‌گویند که این روح ندارد و بهتر از سقط شود.

وی خاطرنشان می‌کند: گاهی انتقال ناموفق می‌شود که همین امر باعث مشکلات روحی برای فرد خواهد شد اما این کار را ادامه می‌دهند و با ادامه این روند فرد وارد سیکل نازایی می‌شود؛ آمار دقیقی در این حوزه وجود ندارد و باید کار پژوهشی صورت بگیرد اما باتوجه‌به مراجعان خود و همکاران می‌توانم بگویم اخیراً مراجعه برای تعیین جنسیت فرزند اول افزایش پیدا کرده است.

برخی پزشکان در مطب سقط انجام می‌دهند

رحمانی بیان می‌کند: تعیین جنسیت برای فرزند دوم درگذشته نیز وجود داشت اما در سال‌های اخیر مراجعات افزایش پیدا کرده است، افرادی که به ما مراجعه می‌کنند اغلب سقط به دلیل جنسیت را می‌خواهند و تعداد خیلی کمی از آن‌ها به دلیل روابط نامشروع به دنبال سقط هستند؛ برخی افراد نیز شرایط ندارند برای مثال در دوران نامزدی هستند یا دو فرزند دارند و به طور ناخواسته باردار شدند.

وی تأکید می‌کند: افرادی که به طور ناخواسته برای فرزند سوم مراجعه می‌کنند اغلب با مشاوره قانع می‌شوند که سقط انجام ندهند، به منشی هم گفته‌ام اگر کسی برای سقط مراجعه کند پذیرش نکنند درصورتی‌که فرد پذیرش شود و متوجه شوم برای سقط است نیز هزینه را برمی‌گردانم، اما برخی از ماماها و متخصصان زنان سقط را در مطب انجام می‌دهند.

این متخصص زنان و زایمان بیان می‌کند: باتوجه‌به تعداد مراجعان و با استفاده از نظارت نامحسوس معاونت درمان علوم پزشکی قزوین به‌راحتی می‌توانند این ماماها و پزشکان که به‌صورت غیرقانونی در مطب سقط انجام می‌دهند را شناسایی کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: برخی از مراجعین نیز به دلیل اقتصادی تصمیم به سقط می‌گیرند و می‌گویند ما در خرج خودمان ماندیم و صاحبخانه‌ها به خانواده‌های بیشتر از ۲ فرزند خانه اجاره نمی‌دهند، فکر می‌کنم در صورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب این مشکلات حل می‌شود اما سقط بر اساس جنسیت برگرفته از فرهنگ است.

تأکید بر پسر بودن فرزند در برخی نقاط قزوین بسیار زیاد است

رحمانی بیان می‌کند: باتوجه‌به مراجعین می‌توانم بگویم این فرهنگ که والدین بر داشتن فرزند پسر تأکید دارند در نقاط خاصی از قزوین حاکم است که به‌راحتی اطلاعات آن قابل احصاست، برخی حتی یک یا ۲ پسر دارند اما همچنان به دنبال تعیین جنسیت هستند چرا که معتقدند نسل ما از پسر است و دختر نسل را قطع می‌کند، این امر فرهنگی نیاز به ریشه‌یابی دارد.

وی اظهار می‌کند: اغلب افرادی که با واکنش منفی ما برای سقط تعیین جنسیت روبه‌رو می‌شوند خودشان می‌روند و داروهای سقط را تهیه و مصرف می‌کنند، بعدازاین با مشکلاتی مانند خونریزی زیاد به ما مراجعه می‌کنند، این داروها در داروخانه‌ها کم است به‌طوری‌که گاهی برای بیماران که نیاز دارند و تجویز می‎کنیم دارو پیدا نمی‌شود حتی بیمارستان‌ها در تعداد دارو محدودیت دارند اما بیماران به‌راحتی به آن دسترسی پیدا می‌کنند.

رحمانی خاطرنشان می‌کند: اغلب هشت هفته بعد از بارداری اقدام به سقط می‌کنند چون جنسیت جنین تا حدودی قابل تشخیص است اما به دلیل سقط غیرمجاز و به‌دوراز شرایط بهداشتی و درمانی دچار مشکلاتی می‌شوند که بار اضافی به درمان کشور وارد می‌کنند، واقعاً این امر تأثربرانگیز است که مادران به‌راحتی می‌گویند ما پسر می‌خواهیم و اگر دختر شد سقط می‌کنیم.

سقط جنین انتخابی یکی از معضلاتی است که باید هرچه زودتر به‌عنوان یک عامل خطر موردتوجه مسئولان امر قرار بگیرد، این مسئله عامل نسبت‌های جنسی را به هم می‌زند، این موضوع یک عامل فرهنگی است که اگر به آن بی‌توجهی شود در سال‌های آینده با آسیب‌های اجتماعی زیاد کاهش تعداد زنان نسبت به مردان روبه‌رو می‌شویم.

پرسون