واکسن عوارض کرونا را در زنان باردار کاهش می‌دهد

واکسیناسیون کووید ۱۹ بهترین روش برای کاهش عوارض دوران مادری و جنینی این بیماری در زنان باردار است. عصمت حیدری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: باتوجه به سرایت پذیری بالای ویروس دلتا ، مادران باردار برای حفظ سلامت خود و پیشگیری از ابتلا به این ویروس در خانه بمانند و در مکان‌های شلوغ […]

واکسن عوارض کرونا را در زنان باردار کاهش می‌دهد

واکسیناسیون کووید ۱۹ بهترین روش برای کاهش عوارض دوران مادری و جنینی این بیماری در زنان باردار است.

عصمت حیدری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: باتوجه به سرایت پذیری بالای ویروس دلتا ، مادران باردار برای حفظ سلامت خود و پیشگیری از ابتلا به این ویروس در خانه بمانند و در مکان‌های شلوغ و سفر و همچنین ارتباط با افراد مبتلا یا مشکوک به جد پرهیز کنند.

وی بر پرهیز مادران باردار از درمان‌های خودسرانه در صورت ابتلا به بیماری کووید ۱۹ تاکید کرد و اظهارداشت: مادران باردار باتوجه به پیشرفت سریع سویه دلتا، در صورت داشتن علائم توسط متخصص داخلی یا عفونی معاینه شوند و اقدام‌های درمانی را شروع کنند.

حیدری گفت: درصورت داشتن علائم نظیر سرفه، تهوع و استفراغ، تنگی نفس، افزایش تعداد تنفس، درد در قفسه سینه، ضعف، خستگی شدید، گیجی و خواب‌آلودگی، کاهش سطح هوشیاری و حرکت جنین باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی بیان کرد: استفاده مداوم از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی با دیگران و پرهیز از شرکت در دورهمی‌های خانوادگی و اماکن شلوغ مدنظر زنان باردار قرار گیرد.

حیدری گفت: مادران با سن بالای ۳۵ سال، دارای بیماری زمینه‌ای، نمای توده بدنی ۳۵ و بالاتر، دوقلویی و چندقلویی، بارداری با لقاح مصنوعی، شاغل و دارای همسر شاغل در بخش‌های کرونا و یا مراکز بهداشتی مدیریت کرونا واجدین شرایط دریافت واکسن کووید ۱۹ هستند.

وی افزود: مرکز منتخب برای واکسیناسیون مادران باردار در گناوه مرکز خدمات جامع سلامت سیدالشهدا (ع) تعیین شده است که برای تزریق از آنها به صورت تلفنی توسط مراقب سلامت دعوت می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: مادران می‌توانند در صورت داشتن پرسش با مراقب سلامت ماما در مراکز خدمات جامع سلامت منطقه سکونت خود تماس بگیرند.

وی به مادران باردار توصیه کرد در صورت داشتن علائم سرماخوردگی فوری با پزشک یا مراقب سلامت خود تماس بگیرند.