معرفی زنان نامدار ایران در ۱۰۰ سال اخیر توسط شهرداری تهران

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران، به پاس قدردانی از زنان اثرگذار در صد سالی که گذشت، اقدام به معرفی زندگی‌نامه آنها در طرح «زنان نامدار قرن» کرد. به گزارش ایسنا،  زهرا بهروز با بیان این خبر اعلام کرد: زنان بسیاری در تاریخ ایران‌زمین و به‌صورت خاص در قرن اخیر در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، […]

معرفی زنان نامدار ایران در 100 سال اخیر توسط شهرداری تهران

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران، به پاس قدردانی از زنان اثرگذار در صد سالی که گذشت، اقدام به معرفی زندگی‌نامه آنها در طرح «زنان نامدار قرن» کرد.

به گزارش ایسنا،  زهرا بهروز با بیان این خبر اعلام کرد: زنان بسیاری در تاریخ ایران‌زمین و به‌صورت خاص در قرن اخیر در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور تأثیرگذار بوده و برای پیشرفت کشورمان تلاش کرده‌اند.

در آستانه ورود به قرن جدید و در اسفند سال گذشته به صورت نمادین به همت اداره کل امور بانوان شهرداری تهران و همکاری سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با هدف زنده نگهداشتن نام و یاد زنان افتخارآفرین کشور و تجلیل از اثرگذاری این زنان و آغاز این پویش با حضور جمعی از زنان فعال اجتماعی و سیاسی در ذیل ویژه‌برنامه‌های تهران ۱۴۰۰ شهرداری تهران ۱۰۰ اصله نهال همزمان با هفته درختکاری و منابع طبیعی به نام ۱۰۰ زن نامدار قرن همچون خدیجه ثقفی، مرضیه حدیدچی، طاهره صفارزاده، توران میرهادی، سیمین دانشور و ایران درودی در بوستان پردیس بانوان منطقه ۱۵ تهران کاشته شد.

او افزود : ما بر این باوریم به نمایش گذاردن ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و استعدادهای این زنان در حوزه‌های مختلف بستری برای امیدآفرینی زنان ایرانی فراهم می‌سازد. با چنین دیدگاهی اداره‌کل امور بانوان شهرداری تهران در راستای مأموریت‌های خود و به‌منظور قدردانی و تقدیر از این زنان بر آن شد در ادامه مسیر به معرفی زندگی نامه این زنان به زنان و دختران بپردازد.

بهروز آذر در ادامه عنوان کرد: معیار ما برای انتخاب این بانوان، خانم‌هایی است که هرکدام در رشته‌های مختلف علمی، هنری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پیشگام و سرآمد بوده‌اند. بررسی‌های اولیه ما با کمک گروهی از زنان پژوهشگر تاریخ ایران نشانگر آن بود که تعداد بانوان افتخارآفرین این مرزوبوم بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما در این مقال به آن پرداخته‌ایم و ما خود را تنها آغازگر این راه می‌دانیم.

بر اساس گزارش سایت شهر، مدیر کل بانوان شهرداری تهران در ادامه افزود: امید است این گام بتواند بخشی هرچند کوچک از حضور پرقدرت و مؤثر زنان ایرانی را در صحنه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور به نمایش بگذارد و راهگشای اقدامات دیگرگونه در این حوزه باشد. از کلیه علاقه مندان دعوت می کنیم تا زنان توانمند و مطرح در حوزه های مختلف علمی، هنری و … را به ما معرفی کنند و برای ما ارسال کنند تا از طریق دبیرخانه زنان نامدار قرن بررسی و به دیگر شهروندان معرفی شوند.