سعید ستاریان متخصص زنان و زایمان

مردی که بیش از ۵۰ هزار نوزاد در رفسنجان را به دنیا آورد

سعید ستاریان تنها متخصص مرد زنان و زایمان در رفسنجان که طی ۴۷ سال تا کنون بیش از ۵۰ هزار نوزاد را به دنیا آورده است به دلایل حاذقی، متعهدی، مهربانی، اخلاق خوب و وظیفه شناسی لقب ستاره شهر را به خود گرفت و در آئینی از وی تجلیل به عمل آمد. به گزارش جهان […]

سعید ستاریان تنها متخصص مرد زنان و زایمان در رفسنجان که طی ۴۷ سال تا کنون بیش از ۵۰ هزار نوزاد را به دنیا آورده است به دلایل حاذقی، متعهدی، مهربانی، اخلاق خوب و وظیفه شناسی لقب ستاره شهر را به خود گرفت و در آئینی از وی تجلیل به عمل آمد.

به گزارش جهان بانو ، سعید ستاریان متولد سال ۱۳۱۸ در آذربایجان شرقی است؛ تخصص خود را در رشته زنان و زایمان در سال ۵۳ از دانشگاه تهران دریافت و به رفسنجان سفر می کند و تا به امروز در رشته تحصیلی خود مشغول و فرزندان زیادی را به دنیا آورده است.

وی اظهارکرد: آن زمان پزشکان هندی در رفسنجان به مداوای بیماران می پرداختند که یکی از پزشکان رفسنجان به نام عباس میرزایی به دلیل نبود پزشک متخصص زنان و زایمان ایرانی در رفسنجان به تهران آمده و با اصرار از من درخواست حضور در رفسنجان را داشت.

ستاریان ادامه داد: من به دلیل اینکه قرار بود استادیار دانشگاه تهران شوم نمی پذیرفتم ولی وقتی متوجه شدم زنان باردار در رفسنجان برای به دنیا آمدن فرزندشان یا باید رنج سفر به شهرستان های مجاور از جمله یزد را متحمل می شدند یا به خاطر اقتصاد ضعیف و فقیر بودن خود یا فرزندشان تلف می شدند پذیرفتم که یک ماه به رفسنجان بیایم و دستیار پزشک هندی شوم.

وی افزود: عباس میرزایی متخصص داخلی بود و آن زمان مدیر بهداشت رفسنجان بود و مشکلات زایمان برای زنان باردار را که می دید چاره ای جز پیدا کردن متخصص و به کارگیری وی نداشت، رفسنجان هم متخصص زنان و زایمان نداشت برای همین با پدرم آشنا بود و به تهران برای راضی کردن من آمده بود.

این پزشک تصریح کرد: قرار بود به مدت یک الی ۲ ماه در رفسنجان بمانم امّا ۴۷ سال است که این یک ماه هنوز از راه نرسیده است، با یکی از دختران رفسنجان ازدواج کردم و دارای ۴ فرزند پسر هستم عشق به مهربانی مردم رفسنجان مرا در این خطه ماندگار کرده است.

وی با اشاره به اینکه رشته مامایی و زنان و زایمان سخت ترین حرفه است و با متولد جانی سر و کار داریم افزود: دقیقه اوّل در به دنیا آمدن نوزاد خیلی مهم است باید پزشک دارای خونسردی و قدرت باشد تا نوزاد را با رعایت اصول علمی پزشکی به دنیا بیاورد در دقیقه اوّل چون اکسیژن در این زمان باید به مغز برسد اگر سهل انگاری شود ممکن است نوزاد عقب مانده شود و عمری هم خود و هم والدین متحمل رنج شوند.

ستاریان به زنان باردار توصه می کند در زمان بارداری ورزش های پیاده روی و شنا را انجام دهند و نیز از پریشان حالی و آنچه موجب افسردگی می شود پرهیز کنند؛ که با انجام ورزش ها و پرهیز از نشستن ها، می توانند زایمان طبیعی بدون عوارض را به جای زایمان به روش سزارین انتخاب کنند.

وی تأکید کرد: در زمان حاضر زنان پیاده روی نمی کنند، ورزش و دوچرخه سواری نمی کنند زندگی ها ماشینی و راحت شده و ورزش ها منسوخ شده به همین دلیل زنان دوست دارند فرزندان خود را با روش عمل جراحی سزارین به دنیا بیاورند.

او که مردی مهربان و دلسوز است هزینه های زایمان را اقشار بی بضاعت دریافت نمی کند و مراجعین زیادی حتی از استان های دیگر کشور دارد، به گفته وی طی ۴۷ سال در رفسنجان روزانه بیش از ۴ فرزند را متولد می کند که جمعا بیش از ۵۰ هزار نوزاد را به دنیا آورده است.

مصطفی بخشی معاون سیاسی امنیتی فرمانداری رفسنجان گفت: پزشکی که سال های زیادی از عمر خود را به دور از وطن و زادگاهش برای مردم رفسنجان خدمت کرد جای ستایش است.

زهرا رسایی مدیر جهاد دانشگاهی رفسنجان اظهار کرد: نقش دکتر ستاریان در بیشتر خانواده های رفسنجان برجسته است و بهترین خاطرات زندگی شان با این پزشک گره خورده است.

وی افزود: هر خانواده ای در این شهرستان یک یا چند فرزند را توسط این پزشک به دنیا آورده است.

رسایی عنوان کرد: به پاس قدزدانی از وی با کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رفسنجان در رابطه با نامگذاری بوستان یا خیابانی به نام دکتر ستاریان صحبت کردیم و قرار شد در این کمیسیون به اجماع برسند و نام این پزشک متعهد که بر دل های خانواده ها ثبت است برای بوستان یا خیابانی نیز ثبت شود.