متلک انداختن به زنان در اسپانیا جرم شد!

در اسپانیا به منظور بهبود حقوق زنان، اصلاحات اساسی در قانون این کشور در نظر گرفته شده است، اما مخالفان سیاست‌های جدید می‌گویند این‌ قانون‌ها حمله به رفتارهای سنتی میان جنسیت‌هاست. کنگره اسپانیا به عنوان بخشی از تغییرات قانونی جدید و با تمرکز بر بهبود حقوق زنان، متلک انداختن به آنها در خیابان را ممنوع […]

در اسپانیا به منظور بهبود حقوق زنان، اصلاحات اساسی در قانون این کشور در نظر گرفته شده است، اما مخالفان سیاست‌های جدید می‌گویند این‌ قانون‌ها حمله به رفتارهای سنتی میان جنسیت‌هاست.

کنگره اسپانیا به عنوان بخشی از تغییرات قانونی جدید و با تمرکز بر بهبود حقوق زنان، متلک انداختن به آنها در خیابان را ممنوع کرده است. مهم‌تر از همه، قانون بحث برانگیز تجاوز در این کشور اصلاح شده و به موجب آن هرگونه دخول غیر توافقی بدون در نظر گرفتن اینکه آیا خشونت یا ارعابی صورت گرفته باشد، تجاوز محسوب می‌شود.

بر اساس این لایحه، اظهارنظرها، گزاره‌ها یا رفتارهای جنسی که موجب تحقیر، سوء رفتار یا ارعاب قربانی شود، مشمول جریمه نقدی، محکومیت به ارائه خدمات اجتماعی یا حبس خانگی تا یک ماه خواهد بود. این تغییر قانون در اسپانیا به دنبال اقدامات مشابه در کشورهای فرانسه، بلژیک و کانادا صورت گرفت که طی چند وقت اخیر آزار و اذیت خیابانی یا متلک انداختن به زنان را غیرقانونی اعلام کردند.

دولت چپ‌گرای اسپانیا (حزب کارگران سوسیالیست) تصویب این قانون کیفری فمینیستی را جشن گرفت، در حالی که احزاب راست با این قانون مخالفت کرده و مدعی شدند این قانون حق مردان بر فرض بی‌گناهی را کاهش می‌دهد و به رفتارهای سنتی میان دو جنس خدشه وارد می‌کند.

کارلا توسکانو، نماینده حزب راست افراطی Vox که پیش از این در مخالفت با جنبش ضد آزار جنسی با تی‌شرتی که شعار #NotMeToo بر آن نقش بسته بود دیده شده بود، با متهم کردن دولت به «ترویج نفرت از زیبایی و مردان»، توسط اعضای حزبش مورد تشویق قرار گرفت.

در همین حال، ایرنه مونترو، وزیر برابری این کشور از این اصلاحات به عنوان گامی تعیین‌کننده در جهت تغییر فرهنگ جنسی کشورش دفاع کرد. او گفت: «از امروز اسپانیا کشوری آزادتر و امن‌تر برای تمام زنان است. ما خشونت را با آزادی و ترس را با میل عوض می‌کنیم.»

این اصلاحات در نتیجه اعتراضات بزرگ فمینیستی چهار سال پیش اتفاق افتاد؛ زمانی که پنج مرد که یک زن ۱۸ ساله را مجبور به رابطه جنسی در فستیوال گاوبازی کرده بودند، از تجاور تبرئه شده و در عوض به حکم خفیف‌تر آزار جنسی متهم شدند. زیرا قانون قبلی فاقد تعریف روشنی از رضایت بود و در عوض بر شواهدی شامل خشونت، مقاومت یا ارعاب برای تعیین اینکه آیا تجاوز به عنف اتفاق افتاده یا نه تکیه می‌کرد.