به بهانه درگذشت بانوی خیر ابهری

خداحافظی با مادر خیریه های ایران

در بین اسامی زنان نامدار و اثرگذار یک قرن اخیر که اداره‌کل امور بانوان شهرداری تهران اقدام به معرفی زندگی‌نامه آن‌ها در طرح زنان نامدار قرن کرد؛ نام بدرالملوک امام نیز به چشم می‌خورد. این مهربانوی ابهری ۷۰ سال پیش با راه‌اندازی موسسه فرهنگی جوادی در قم کار خود را آغاز کرد و هدایت ده‌ها موسسه خیریه را بر عهده داشت و با لقب مادر خیریه ایران شناخته شد.

بدرالملوک امام متولد سال ١٣٠٥ خورشیدی است و در جوانی شغل معلمی را انتخاب کرد و در کنار همسرش به تدریس پرداخت. این بانوی خیراندیش، مددکاری را از کودکی در کنار مادربزرگش آموخت و بیش از سه دهه مددکار اجتماعی بود و به بیماران سرطانی و کودکان بی‌سرپرست کمک می کرد.

ساخت اولین مدرسه

بانو امام در جوانی مدرسه جوادی قم را ساخت و در این راه از حلقه ازدواجش نیز گذشت تا بتواند در آن شاگردان بسیاری را تربیت و با قرآن آشنا کند. بدرالملوک امام در میان‌سالی با حضور در تهران و با حمایت‌های شهید رجایی (وزیر آموزش‌وپرورش وقت) و با مشارکت اهالی محله کوی نصر، بانی ساخت مدرسه شهید فیاض‌بخش، شهید پاک‌نژاد و شهید امام موسی صدر شد و هم زمان به معلمان درس قرآن داد. او پس از بازنشستگی همچنان آرام و قرار ندارد و به توصیه دکتر گلزاری شروع به گذراندن دوره‌های تفسیر قرآن کرد.

نخستین مرکز خیریه

این بانوی ابهری در دهه هفتاد به توصیه پزشک و به دلیل نامناسب بودن آب و هوای تهران، ساکن مهرشهر کرج شد اما ارتباطش با تهران قطع نشد و نخستین مرکز خیریه‌اش با نام «دارالکرام حضرت ابوالفضل (ع)» را دایر کرد و بعدها خیریه‌های دیگری با کمک او به نام‌های خیریه «مهر کوثر» در کرج و «سلوک پویا» در سعادت‌آباد شکل گرفت که اکنون صدها کودک تحت پوشش این مراکز هستند.

بورسیه تحصیلی۶ هزار دانش‌آموز

مادر خیریه‌های ایران که با خوب شنیدن، خوب تشخیص دادن و خوب عمل کردن راه دشوار عشق به بچه‌ها را داوطلبانه رفته، از اعضای اصلی هیئت مدیره مؤسسه خیریه و عام‌المنفعه‌ی دارالاکرام بود که از سال ۸۲ در کنار سایر بانیان این موسسه‌ مردم‌نهاد، با تاکید بر نخبه‌پروری، حامی تحصیل کودکان مستعد فاقد سرپرست مؤثر بوده و تاکنون ۶ هزار دانش‌آموز را از سراسر ایران بورسیه تحصیلی کرده و بسته‌های حمایتی شش‌‍‌گانه‌ معیشتی، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی، مشاوره و مددکاری و مهارت‌آموزی را برای دانش‌آموزان واجد شرایط تحت بورسیه‌ خود و خانواده‌های‌شان در نظر گرفته بود.

آرزوی بانو امام این بود که در تمام شعب ۲۵ گانه دارالاکرام به معنای واقعی به نیازهای کودکان و نوجوانان و نه صرفاَ نیازهای درسی رسیدگی شود. برای او کیفیت خدمات‌رسانی به کودکان به اندازه کمیت و گستردگی آن مهم بود.

در سال ۱۴۰۰ بدرالملوک امام، عضو هیئت امنا و هیئت مدیره و از بنیانگذاران موسسه‌ دارالاکرام، مشهور به مادر خیریه‌های ایران، جزو صد زن نمونه‌ قرن در ایران شناخته شد.

پایان زندگی پر خیر مادر خیر

این بانوی خیر و بنیانگذار چندین بنیاد نیکوکاری و خیریه که ۶ هزار نفر تحت سرپرستی وی بودند، روز گذشته (۲۱ مهرماه) دارفانی را وداع گفت.