قاچاقچیانی که زنان و کودکان پناهنده اوکراینی را هدف میگیرند

مردی در لهستان که مظنون به تجاوز به یک پناهجوی ۱۹ ساله اوکراینی بود، بازداشت شد. این مرد با پیشنهاد ارائه  سرپناه، دختر جوان را فریب داده بود. به گزارش جهان بانو، حملات پراکنده برخی افراد، به پناهجویان حاضر در اردوگاه‌های پناهندگان در مرز لهستان، موجی از نگرانی‌ها را برانگیخته است.در حالی که میلیون‌ها زن […]

مردی در لهستان که مظنون به تجاوز به یک پناهجوی ۱۹ ساله اوکراینی بود، بازداشت شد. این مرد با پیشنهاد ارائه  سرپناه، دختر جوان را فریب داده بود.

به گزارش جهان بانو، حملات پراکنده برخی افراد، به پناهجویان حاضر در اردوگاه‌های پناهندگان در مرز لهستان، موجی از نگرانی‌ها را برانگیخته است.در حالی که میلیون‌ها زن و کودک در مقابل تهاجم روسیه از مرز‌های اوکراین فرار می‌کنند، نگرانی‌ها در مورد چگونگی محافظت از آسیب پذیرترین پناهندگان در برابر هدف قرار گرفتن توسط قاچاقچیان انسان یا تبدیل شدن به قربانیان انواع دیگر استثمار افزایش می‌یابد.

جونگ آ ویلیامز، رئیس ارتباطات جهانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل که از مرز‌های رومانی، لهستان و مولداوی بازدید کرده است، گفت: «بدیهی است که عمده پناهندگان زن و کودک هستند و باید نگران هرگونه خطر بالقوه برای قاچاق باشیم، اما همچنین استثمار، و سوء استفاده جنسی نیز در کمین است.  این‌ها موقعیت‌هایی هستند که افراد قاچاقچی را دوست دارند و  به دنبال سوء استفاده از آن‌ها هستند.»

آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که بیش از ۲.۵ میلیون نفر، از جمله بیش از یک میلیون کودک، در حال حاضر از اوکراین فرار کرده اند که به یک بحران بشردوستانه بی سابقه در اروپا و سریع‌ترین موج مهاجرت از زمان جنگ جهانی دوم تبدیل شده است.

در کشور‌های سرتاسر اروپا، از جمله کشور‌های مرزی رومانی، لهستان، مجارستان، مولداوی و اسلواکی، شهروندان و داوطلبان به کسانی که زندگیشان در اثر جنگ ویران شده است سلام و به آن‌ها کمک می‌کنند.  از سرپناه رایگان گرفته تا حمل و نقل رایگان تا فرصت‌های کاری و سایر اشکال کمک در دسترس است، اما خطراتی هم وجود دارد.

پلیس در وروتسواو، لهستان، روز پنجشنبه اعلام کرد که یک مظنون ۴۹ ساله را به اتهام تجاوز جنسی پس از حمله به یک پناهجوی ۱۹ ساله اوکراینی که او را با پیشنهادات کمک از طریق اینترنت فریب داده بود، بازداشت کرد.  مقامات گفتند که مظنون ممکن است به دلیل “حرکتی وحشیانه” با حداکثر ۱۲ سال زندان روبرو شود.

پلیس در بیانیه‌ای گفت: “او با ارائه کمک خود از طریق یک پورتال اینترنتی با دختر جوان آشنا شد. ” دختر جوان از اوکراین جنگ زده فرار کرده بود، لهستانی صحبت نمی‌کرد و به مردی اعتماد کرد که قول کمک و پناه دادن به او را داده بود.  متأسفانه، همه این‌ها یک نقشه فریبکارانه بود. “

پلیس برلین با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی به زبان‌های اوکراینی و روسی به زنان و کودکان درباره پذیرش پیشنهاد اقامت شبانه هشدار داد و از آن‌ها خواست که هر چیزی مشکوک را گزارش کنند.

تامارا بارنت، مدیر عملیات در بنیاد قاچاق انسان، یک موسسه خیریه مستقر در بریتانیا که از گروه پارلمانی همه احزاب در زمینه قاچاق انسان شکل گرفته است، گفت که چنین جابجایی سریع و دسته جمعی مردم می‌تواند “مقدمه‌ای برای فاجعه” باشد.

او گفت: «وقتی ناگهان پذیرای گروه عظیمی از افراد واقعاً آسیب‌پذیر می‌شوید که فوراً به پول و کمک نیاز دارند، این به نوعی بستر مناسبی برای موقعیت‌های استثمارگرانه و استثمار جنسی است.  وقتی این همه داوطلب را دیدم که خانه‌هایشان را در اینترنت عرضه می‌کنند، نگرانی در ذهنم ایجاد شد.»

پورتال داده‌های مهاجرت خاطرنشان می‌کند که بحران‌های بشردوستانه مانند بحران‌های مرتبط با درگیری‌ها «می‌تواند روند‌های قاچاق  را تشدید کند و موارد جدیدی را ایجاد کند» و قاچاقچیان می‌توانند به دلیل «ناتوانی خانواده‌ها و جوامع در محافظت از خود و فرزندانشان» رشد کنند.

مقامات امنیتی در رومانی و لهستان به آسوشیتدپرس گفتند که افسران اطلاعاتی لباس شخصی به دنبال عناصر جنایتکار هستند. قاچاق انسان یک نقض جدی حقوق بشر است و می‌تواند طیف وسیعی از نقش‌های استثمارگرانه را شامل شود.  از بهره کشی جنسی (مانند روسپیگری) تا کار اجباری و از بردگی خانگی تا برداشتن اعضای بدن و رابطه اجباری، که اغلب توسط قاچاقچیان از طریق اجبار و سوء استفاده از قدرت انجام می‌شود.

گزارش قاچاق انسان در سال ۲۰۲۰ توسط کمیسیون اروپا، شعبه اجرایی اتحادیه اروپا، سود جهانی سالانه این جنایت را ۲۹.۴ میلیارد یورو (۳۲ میلیارد دلار) تخمین می‌زند.  این گزارش می‌گوید که بهره‌کشی جنسی رایج‌ترین شکل قاچاق انسان در بلوک ۲۷ کشوری است و تقریباً سه چهارم قربانیان زن هستند و تقریباً هر چهارم قربانی یک کودک است.

زنان و کودکان آسیب پذیر‌تر هستند، به ویژه آن‌هایی که ارتباطی در آنسوی مرز‌ها  ندارند و فقدان خانواده، دوستان، سایر شبکه‌های حمایتی، به معنای آسیب پذیری بیشتر است.