طرح اشتغال خانواده محور بانوان کارآفرین در کشور

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از ایجاد اشتغال ویژه ۴ هزار و ۸۰۰ بانوی سرپرست خانوار در کشور خبر داد.

انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در نشست با بانوان استان کردستان، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این استان و جمع بانوان فرهیخته اظهار داشت: توانمندسازی بانوان روستایی از اولویت‌های دولت بوده و از فعالیت‌های زنان حمایت می‌شود.

وی از ایجاد اشتغال ویژه ۴ هزار و ۸۰۰ بانوی سرپرست خانوار در راستای طرح اشتغال خانواده محور بانوان کارآفرین در کشور خبر داد و گفت: معتقد به توانمندی و حضور فعالانه و نقش‌آفرین زنان در عرصه‌های مختلف هستیم.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه پایداری شغل برای زنان سرپرست خانوار در قالب کسب و کار‌های خانواده محور صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: مشاغلی که کارآفرینان فراهم کرده‌اند تا چهار سال ادامه پیدا خواهد کرد و از مواد اولیه تا فروش تولیدات را بر عهده می‌گیرند.

وی صادرات تولیدات تعاونی‌های زنان را ضروری دانست و تصریح کرد: با حمایت وزارت اقتصاد و صمت این موضوع را دنبال می‌کنیم. در همین راستا برای تقویت بازار‌ها و بازارچه‌های مختص فعالیت بانوان مشغول فعالیت هستیم.

وی با اشاره به دستاوردهای دولت سیزدهم اظهار کرد: دولت خدمتگزار در عرصه زن و خانواده ۱۲ خدمت و دستاورد مهم از جمله ارتقاء جایگاه زنان همتراز با مردان، تدوین سوابق زنان سرپرست خانوار، بیمه زنان و بیمه زوجین نابارور داشته است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده بر ضرورت ارتقای پست‌های مدیریتی به بانوان تأکید کرد و گفت: وضعیت بانوان در پست‌های میانی و پایه شرایط خوبی دارد اما هنوز با شرایط مطلوب فاصله دارد. امیدوارم با اهتمام رئیس جمهور این مسئله در دستگاه‌های دولتی برطرف شود.

اختصاص اعتبار به حوزه زن و خانواده در سفرهای استانی هیئت دولت، خبر دیگر معاون رئیس‌جمهور بود و در پایان ابراز داشت: آماده شنیدن پیشنهاد‌های بانوان در بخش‌های مختلف برای تولید و عرضه کالا‌ها در قالب بازار‌های فصلی و مرزی و توسعه صادرات هستیم.

نمایندگان بانوان نیز در بخش‌های مختلف مسائل و دغدغه‌های بانوان استان کردستان را مطرح کردند.

پیگیری درخواست آموزشیاران نهضت سواد آموزی، توجه به سمن‌ها، اجرای قانون کار بانوان در ادارات و توجه به دورکاری آنان، ضرورت احداث پارک بانوان و ورزشگاه اختصاصی برای بانوان، ایجاد تعاونی‌های بانوان در رسته‌های تخصصی از جمله مواردی بود که بانوان بیان کردند.