رسانه ایران از نظر اثرگذار زنان رتبه دوم دنیا را کسب کرد

مشاور امور زنان و خانواده صدا و سیما گفت: صداوسیمای ایران از نظر حضور، اثرگذاری و مشارکت زنان در ساخت برنامه‌های مختلف تلویزیونی و سریال رتبه دوم جهانی را به دست آورده است.

طاهره کلانکی عصر امروز در نشست بازنمایی زن در رسانه ملی که در سالن جلسات بوستان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی‌(ره) برگزار شد، اظهار داشت: متأسفانه در حوزه رسانه خیلی‌کم به تاریخ دقیق دوران قبل از انقلاب و بعد از انقلاب پرداخته شده و بیشتر به آنچه که بعد از انقلاب به صورت فیلم‌های گزارشی از اسطوره‌های واقعی پرداختیم.

تنها آثار سینمایی و تصویری که می‌توانند شرایط خاص دوران پیش از انقلاب را به ما نشان دهند، سریال هزاردستان و فیلم یتیم‌خانه ایران هستند که خیلی‌خوب پژوهش شده بودند. امیدواریم که دانشجویان مطالبه‌گر و فرهیخته در این زمینه بیش از پیش رسانه‌ها و عوامل برنامه‌سازی تلویزیون را تهییج کنند تا بتوانند نقب دقیقی به پیشینه این مملکت اسلامی بزنند.

کلانکی با بیان اینکه مملکت ما در ۱۴۰۰ سال اخیر یک سلسله نظام مسائل خاص در حوزه‌های فرهنگی، جغرافیایی، نظامی و امنیتی دارد، گفت: در شرایط که با حمله متفقین به خاک ایران بخش وسیعی از اقتصاد ما از بین رفت، متاسفانه این روایت‌های تلخ را برای نسل جوان خیلی‌خوب نگفتیم و این واقعیت‌ها را به آنها انتقال ندادیم.

آیا در دانشگاه‌های ما کرسی‌های تاریخ توانستند این روایت‌ها را انتقال می‌دهند که هم‌اکنون رسانه‌های بیگانه به دنبال تطهیر حکومت منحوس پهلوی نباشند. توجه به این افت‌وخیزهای فرهنگی ما را به فکر وامی‌دارد.

مشاور رئیس سازمان صداوسیما در ادامه سخنانش با بیان اینکه غربی‌ها در حوزه فرهنگ کنسرو تاریخ‌گذشته به ما می‌دهند، گفت: کشورهای مستکبر غربی انواع و اقسام شعارهای آزادی‌طلبانه می‌دهند و از ما بدون اینکه مطلع باشیم، بهترین سرمایه‌های مملکتمان را غارت می‌کنند و آن سرمایه‌ها نسل‌های پاک و مطهر فرزندان این مرزوبوم هستند. کافی است که فرزندانمان کلمه‌ای از خودشان آن جسارت، دانش، بینش و همت عالی را نشان دهند، بلافاصله جذب بهترین کشورهای خارجی می‌شوند. علت چیست؟

 چرا آدم‌های جاسوسی که پشت به این خاک و مملکت کردند، به راحتی طرح ژنوم فرزندان ایرانی را مطالبه می‌کنند؟ چرا قبل از جریان کرونا می‌گفتند که بزاق دهان یا تار مو را بفرستید، تا سلامتی مملکت شما را بیمه کنیم. جریان واکسن و صنعت هسته‌ای که می‌تواند رادیوداروها بسیارارزشمندی را برای ما تولید کند و مشکل انرژی و آب را برای ما حل کند و حتی درآمدزایی برای ما داشته باشد، چرا تحریم می‌‌شود؟

دشمنان ۲ چیز مهم را تحریم کردند که یکی رسانه و دیگری صنعت هسته‌ای است و ما را سرگرم مسائل پیش‌پاافتاده کردند تا حواسمان پرت شود و دوباره یتیم‌خانه ایران تکرار شود. از فرهیختگان برای جهاد تبیین جامع تقاضا می‌کنیم که تاریخ دقیق ایران را روایت کنید، نه آنچه که داستان‌سرایی و رمان است. بچه‌های ما باهوشند و اگر حرف درست و منطقی را بشنوند، قطعاً می‌پذیرند.

مشاور بانوان و خانواده صداوسیما در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه جهاد تبیین در حوزه رسانه‌ ملی ظرافت‌های خاصی دارد و مخاطب‌شناسی ویژه می‌خواهد، گفت: باید والدین تغذیه رسانه‌ای کودکان را جدی بگیریم، چرا که در بحث تغذیه رسانه‌ای ضعیف عمل کردیم؛  در حالی که اروپایی‌ها از ۱۵ سال پیش به کودکان این سواد را آموزش می‌دهند و ما در بومی‌سازی آن ضعیف عمل می‌کنیم.

  تصویربرداران، تدوین‌گر، کارگردان و تهیه‌کننده‌های قوی از بانوان در صداوسیما داریم و صداوسیمای ایران از نظر حضور، اثرگذاری و مشارکت زنان در ساخت برنامه‌های مختلف تلویزیونی و سریال رتبه دوم جهانی را به دست آورده است. بانوانی که از نظر سواد فارغ‌التحصیل بهترین دانشگاه‌ها هستند و بهترین پوشش را دارند.

لزوم به‌کارگیری الگوی سوم زن در تصمیمات قوای سه‌گانه

مدیرکل زنان و خانواده استانداری قزوین هم در این نشست با بیان اینکه امام راحل(ره) یک هویت جدید را برای بانوان ایران‌زمین تعریف کردند، گفت: وقتی انسان صحبت‌های این بزرگوار را مطالعه می‌کند، احساس غرور می‌کند که اسلام چه دیدگاه متعالی نسبت به زن دارد و انقلاب اسلامی این دیدگاه را تقویت کرده است.

کبری علیخانی اضافه کرد: متاسفانه از اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ آرام‌آرام یک‌سری مسائل در کشور رخ داد که سعی کرد این ریل را تغییر دهد. بعضی از اتفاقات که امروز شاهد آنها هستیم، از آن زمان ریل‌گذاری‌هایش انجام شد و متاسفانه در پی برخی خیانت‌هایی که صورت گرفت، آن گفتمانی که امام(ره) و مقام معظم رهبری پیگیرش هستند و روی آن تاکید داشتند، دچار انحراف شد.

گفتمان الگوی سوم زن که مقام معظم رهبری از حدود ۱۲ سال پیش مطرح کردند، برای احیای همان اندیشه‌ای است که مد نظر انقلاب بود. از دهه ۷۰ دچار انحرافاتی شده‌ایم و تا زمانی که این گفتمان‌ و خط فکری که باید در حوزه زنان و خانواده اتفاق بیفتد، تبدیل به گفتمان عملیاتی در کف جامعه نشود، کماکان شاهد یک‌سری اتفاقات ناگوار که الآن هم شاهدش هستیم، خواهیم بود.

نسل جوان ما با این مباحث بیگانه است، اما در نسل میانسال ما که باید نسبت به مسائل آگاه‌تر باشند، کماکان این گفتمان جا نیفتاده و حتی در دولت کنونی که ۲ سال از روی کار آمدنش گذشته، بسیاری از گفتمان‌ها، دیدگاه‌ها و تصمیماتی گرفته می‌شود، بر همان ریلی که پیشتر گذاشته شده دارد می‌چرخد. امیدواریم که در تصمیم‌گیر‌ی‌های حوزه مسائل و خانواده در ۳ قوه این روح گفتمان الگوی سوم را مد نظر داشته باشیم و تصمیم‌گیری‌های ما در حد طرح نباشد و در بخش‌های مختلف آن را ساری و جاری کنیم.

تسنیم