شهر موشک ها /روزی که زنان مقاوم دزفول در تدفین شهدای زن پا پیش گذاشتند

زمانی که دزفول مورد اصابت موشک باران عراق قرار می‌گرفت شاهد صحنه‌های دردناکی بودیم. خاطرم است یک خانم باردار بر اثر اصابت ترکش شکمش پاره شده بود و جنین مشخص بود. به گزارش جهان بانو،  بلد الصواریخ یا شهر موشک‌ها لقب عراقی‌ها به شهر مقاوم و شهیدپرور دزفول  در زمان هشت سال دفاع مقدس و […]

زمانی که دزفول مورد اصابت موشک باران عراق قرار می‌گرفت شاهد صحنه‌های دردناکی بودیم. خاطرم است یک خانم باردار بر اثر اصابت ترکش شکمش پاره شده بود و جنین مشخص بود.

به گزارش جهان بانو،  بلد الصواریخ یا شهر موشک‌ها لقب عراقی‌ها به شهر مقاوم و شهیدپرور دزفول  در زمان هشت سال دفاع مقدس و حضور استوار این مردم در مسیر حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی ایران بود. همزمان با آغاز جنگ ایران و عراق دزفول بیش ۱۷۰ بار موشک باران و ۲۰ هزار بار توسط دشمن بعثی توپ‌باران شد. 

 مردم دزفول با وجود موشک باران شدید همچنان مقاومت می‌کردند و نماز جمعه دزفول هر هفته با حضور مردم و رزمندگان اقامه می‌شد اما این مردم در دوران دفاع مقدس، دو هزار و ۶۰۰ نفر شهید تقدیم انقلاب اسلامی ایران کردند تا سید روح الله خمینی(ره) پرچم‌دار مقاومت و بیداری تاریخ معاصر در روزهای موشک باران این شهر و همزمان با مقاومت مردم ولایت‌مدار دزفول، بگوید «دزفول دین خود را به اسلام ادا کرد».

اگر دزفولی‌ها مقاومت نمی‌کردند و اگر دزفول نمی‌ایستاد جنگ به نفع دشمن تمام می‌شد و خبری از خوزستان و اسلام نبود اما این شهر مقاوم در آتش‌بازی موشک‌ها همچون یک سرو ایستادگی کرد، همین مقوله بود که ۴ خرداد را پس از ۳ خرداد در تقویم ملی ایران و این بار به نام و یاد ایستادگی مردم دزفول در تقویم پر افتخار انقلاب اسلامی ثبت و ماندگار کرد تا خطه خوزستان به رسم میهمانی خرمشهر و دزفول و دیگر بخش‌های خطه‌های این سرزمینی پر حماسه به خود ببالد.  4 خرداد نماد ایستادگی و مقاومت مردمی است که پای خواسته‌های خود ایستادند.

در این باره خانم اشرف شیخی از نیروهای مردمی دزفول در هشت سال دفاع مقدس با اشاره به موشک باران شهرستان دزفول می‌گوید: زمانی که در محلات دزفول رژیم بعث عراق موشک می‌زد من شاهد صحنه‌های دلخراشی بودم و خدا را گواه می‌گیرم اکثر موقع‌ها جزء اولین کسانی بودم که برای امدادرسانی خودم را به منطقه می‌رساندم و حتی به یاد دارم مکان اصابت موشک را به آمبولانس‌ها برای تسریع در امر امدادرسانی می‌دادم.

وی در ادامه با بیان اینکه شاهد صحنه‌های دلخراش و شهادت زیادی از زنان بودم، گفت: زمانی که این حادثه اتفاق افتاد بلافاصله برای غسل شهدای زن به شهید آباد رفتم. زمانی که به شهیدآباد رسیدم به دلیل شرایط جنگی و موشک باران دشمن، آب برای غسل شهدا در غسال خانه نبود؛ از آنجایی که  غسال خانه کنار رودخانه بود مردم با پیت‌های حلبی روغن آب برای غسل شهدا به دستمان می‌رساندند.

این نیروی مردمی و بسیجی با بیان اینکه صحنه‌های دردناکی را با چشمان خویش دیدم که قابل بیان نیستند،گفت: خاطرم است یک خانم بارداربر اثر اصابت ترکش شکمش پاره شده بود و جنین مشخص بود.

وی در ادامه با بیان اینکه مردم دزفول روزهای سختی را سپری کرده‌اند،گفت: چه تعداد پیکر پاک شهدایی که نبود که روده هایشان بر اثر اصابت ترکش آویزان شده بودند. بسیار صحنه‌های دردناکی را با چشمان خویش دیدیدم.   

خانم شیخی با بیان اینکه صحنه‌هایی که ما به چشم دیدیدم مصداق این ضرب المثل است که کافر هم می‌دید، مسلمان می‌شد، گفت: زمانی که خواستیم پیکر مطهر شهدای را در مزارشان  بگذاریم؛ خاطرم است یک آقایی که تمام خانواده‌اش بر اثر اصابت موشک باران شهید شده بود فرزند کودک شهیدش را بر سر دستانش گرفته بود و زمزمه می‌کرد ما خسته نخواهیم شد.

به پاس ایستادگی مردم دزفول در هشت جنگ تحمیلی این شهر به عنوان پایتخت مقاومت ایران اسلامی نامگذاری شد. چهارم خرداد در تقویم رسمی کشور روز مقاومت و پایداری روز دزفول نامگذاری شده است.

مردم دزفول در هشت سال دفاع مقدس و با منطق اسلامی و انقلابی خود از ارزش‌های اعتقادی ما دفاع و نامی ماندگار از خود در این عرصه به یادگار گذاشتند و این مردم ولایت‌مدار دردوران دفاع مقدس و دیگر عرصه‌های انقلابی بیش از۲۶۰۰ شهید والا مقام و نه شهید سرافراز مدافع حرم تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده‌اند.

شهر دزفول در هشت سال جنگ تحمیلی مورد اصابت ۱۷۶ موشک دور برد فراگ و اسکادبی قرار گرفت، هواپیماهای دشمن ۴۸۹ بمب و راکت بر سر مردم بی‌دفاع شهر دزفول فروریختند و پنج هزار و ۸۲۱ گلوله توپ به نقاط مختلف این شهر اصابت کرد. در این هشت سال ۱۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی، تجاری، آموزشی و مذهبی بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد در دزفول خسارت دید. مردم دزفول در هشت سال جنگ نابرابر ۲ هزار و ۶۰۰ شهید، ۴۰۰ جانباز، ۴۵۲ آزاده و۱۴۷ جاویدالاثر تقدیم کردند.