شاغلان بیکار!

بیشتر از نصف زنان آمریکا شاغل شدند؛ واقعا؟! بر اساس گزارش مرکز ملی حقوق زنان آمریکا، آوریل ۲۰۲۲ سومین ماه متوالی رشد شغلی قابل توجه زنان بود، که در این مدت حدود ۶۵درصد از موقعیت های جدید ایجاد شده را به دست آوردند. بر اساس تجزیه و تحلیل این مرکز، زنان در ماه گذشته در […]

بیشتر از نصف زنان آمریکا شاغل شدند؛ واقعا؟!

بر اساس گزارش مرکز ملی حقوق زنان آمریکا، آوریل ۲۰۲۲ سومین ماه متوالی رشد شغلی قابل توجه زنان بود، که در این مدت حدود ۶۵درصد از موقعیت های جدید ایجاد شده را به دست آوردند. بر اساس تجزیه و تحلیل این مرکز، زنان در ماه گذشته در بخش‌های عمده مشاغلی از جمله سرویس دهی به مسافرین هتل ها، شراکت در خرده‌فروشی های بازار، بخش های مختلف دولت و آموزش پرورش و خدمات درمانی و بهداشتی،را به دست آورده‌اند.

با این حال، زنان همچنان در بهبود شرایط اقتصادی از مردان عقب هستند؛ در مقایسه با ۱۳۱ هزار مرد،۱۸۱ هزار زن در ماه گذشته بازار کار را ترک کردند، و هنوز نزدیک به یک میلیون زنِ کمتری نسبت به ماه فوریه ۲۰۲۰ (مدتی قبل از شیوع همه گیری کرونا و آغاز قرنطینه ی خانگی) کار می کنند یا به طور فعال به دنبال شغل جدید هستند. طبق محاسبه ی سازمان ملی حقوق زنان آمریکا، زنان ۷۰ درصد از مشاغل از دست رفته ی دو سال گذشته را تشکیل می دهند.

جاسمین تاکر، مدیر تحقیقات این سازمان، در مصاحبه ای با سی ان بی سی گفت: «از نظر شغلی در مسیر درستی حرکت می‌کنیم، و دیدن مشاغل زنان در صنایع مختلف دلگرم‌کننده است، اما سطح بیکاری به‌طور غیرمعمولی پایین است زیرا با این وجود، صدها هزار نفر زن هم ماه گذشته نیروی کار را ترک کردند.»

جاسمین تاکر

برخی از بخش‌های مخصوص زنان هنوز با مشکل مواجه هستند. به عنوان مثال، بخش مراقبت از کودکان در ماه آوریل تنها ۲۷۰۰ شغل اضافه کرد و حدود ۱ شغل از هر ۱۰ شغل آن (۹.۸ ٪) که قبل از همه گیری کووید-۱۹ وجود داشت، دیگر وجود ندارد.

و چندین گروه از زنان در ماه گذشته شاهد کاهش بیکاری بودند: لاتین تبارها (۴.۲٪ به ۳.۸٪)، زنان آسیایی (۲.۶٪ تا ۲.۴٪) و زنان سیاه پوست (۵.۵٪ تا ۵.۰٪)، در حالی که نرخ بیکاری برای زنان سفیدپوست بدون تغییر در ۲.۸٪ باقی مانده است. البته در کل، بیکاری برای همه افراد ۳.۶ درصد است که کمی بالاتر از انتظارات ۳.۵ درصدی اقتصاددانان است.

گزارش اخیر یک شرکت بزرگ بین المللی هشدار می دهد که افسردگی و استرس برای زنان شاغل به “سطح هشدار دهنده” رسیده است، به طوری که ۵۳ درصد از زنان سطح استرس بالاتری را نسبت به سال گذشته گزارش کرده اند و ۴۶ درصد از زنان گفته اند که احساس افسردگی می کنند. این گزارش کمپانی از ۵ هزار زن از کشورها و صنایع مختلف بین نوامبر ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲  نظرسنجی کرد.

مرکز ملی حقوق زنان آمریکا تخمین می زند که حدود سه ماه، رشدی مانند رشد ماه آوریل طول می کشد تا زنان بتوانند تمام از دست داده های شغلی خود از زمان شروع همه گیری کرونا را جبران کنند. شرکت‌ها می‌توانند با نظرسنجی کردن در مورد اینکه چگونه از کارمندان زن خود بهتر حمایت کنند – چه از طریق دادن کمک هزینه‌های مراقبت از کودک، چیدن برنامه‌های کاری منعطف تر، سیاست‌های بیمه درمانی گوناگون و یا  با سایر مزایا، این شکاف اشتغال را برطرف کنند.

همانطور که تاکر در آخر اضافه می کند که : «شرکت‌ها نباید منتظر بمانند تا قانونی تصویب شود یا وضعیت وخیم شود تا برای بهبود شرایط کاری کارکنان خود اقدام کنند.»