زنان ایرانی به دلیل ورزش نکردن دچار دردهای استخوانی هستند

تهران-ایرنا- جراح و متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: مشاهدات بالینی خانم‌های ایرانی به دلیل این که غالبا ورزش نمی‌کنند و یا کم تحرک هستند از دردهای استخوانی شکایت می‌کنند. دکتر هاجر عباسی روز چهارشنبه اظهار داشت: بی تحرکی یکی از مهمترین علت های اختلال در عملکرد استخوان ها است. هر میزان […]

زنان ایرانی به دلیل ورزش نکردن دچار دردهای استخوانی هستند

تهران-ایرنا- جراح و متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: مشاهدات بالینی خانم‌های ایرانی به دلیل این که غالبا ورزش نمی‌کنند و یا کم تحرک هستند از دردهای استخوانی شکایت می‌کنند.

دکتر هاجر عباسی روز چهارشنبه اظهار داشت: بی تحرکی یکی از مهمترین علت های اختلال در عملکرد استخوان ها است. هر میزان از ورزش بر اساس توانایی جسمی انجام شود مفید است در غیر این صورت دردهای استخوانی و پوکی استخوان در انتظار است.

وی با اشاره به تعریف پوکی استخوان که در پی یائسگی زنان ایجاد می‌شود، اظهار کرد: با کم شدن اثرات هورمونی تخمدان ها، روند پوکی استخوان و یا اصطلاحا از دست رفتن توده استخوانی در بانوان تشدید می شود.

به گفته این متخصص، در سنین بالاتر هم راههایی برای پیشگیری از پوکی استخوان و افزایش تراکم آن وجود دارد که شامل مصرف کلسیم، شیر، لبنیات، ورزش و قرارگرفتن در معرض نور خورشید است.

او ورزش و انجام حرکت های کششی، خصوصا ورزش هایی که به استخوان ها فشار وارد می کند و باعث استخوان سازی می‌شود توصیه کرد.

عباسی با اشاره به این که پوکی استخوان می تواند زندگی شخصی افراد را تحت تاثیر قرار داده و یا حتی روند آن را مختل کند ادامه داد: پیاده روی در آفتاب، استفاده از سبزیجات برگ تیره و لبنیات کم چرب غنی از ویتامین دی، مراجعه به پزشک و انجام دوره ای آزمایش راهکار مناسبی برای جبران و یا کاهش تحلیل توده استخوان است.

وی در ادامه با بیان این موضوع که آفتاب منبع مناسب جذب ویتامین دی است خاطرنشان کرد: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه آفتاب خطرناک است و تنها روزانه ۲۰ دقیقه تابش مستقیم نور خورشید برای جذب ویتامین دی کفایت می کند، البته باید به این موضوع توجه داشت که افردیکه از کمبود ویتامین دی رنج می برند استفاده از قرص های مکمل با نظر پزشک ضرورت دارد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عضو هیات علمی این دانشگاه ادامه داد: پوکی استخوان در مراحل اولیه هیچ نشانه خاصی ندارد ولی زمانیکه این بیماری شدید می شود علامت ها به سرعت به سراغ بیمار می آید.

کمردرد یکی از شایع ترین علامت های بروز پوکی استخوان است که دکتر عباسی به آن پرداخت: این بیماران با کوچکترین ضربه ای که ممکن است برای یک فرد عادی شکستگی بدنبال نداشته باشد، دچارشکستگی و یا مشکلات استخوانی شوند.

عباسی تصریح کرد: حداکثر توده استخوانی زیر ۳۰ سالگی ایجاد می شود بیشتر روش های پیشگیری از پوکی استخوان به دوران بلوغ زمانیکه می توان حجم استخوانی را به حداکثر رساند مربوط می شود.

جراح و متخصص زنان و زایمان با بیان این که توده استخوانی زنان درمقایسه با مردان کمتر است، ضرورت ورزش و تغذیه سرشار از کلسیم را یادآور شد و گفت: کاهش عملکرد هورمون ها و همچنین ژنتیک می تواند در بروز پوکی استخوان اثرگذار باشد.

عباسی اظهار داشت: تراکم استخوان در افراد با جثه ریزتر کمتر از سایرین است، این افراد در معرض پوکی استخوان هستند و باید بیشتر، خصوصا در سنین پایین توصیه ها مبنی بر افزایش حجم توده استخوان را جدی بگیرند.

وی با اشاره به این که کم کاری ویا پرکاری تیروئید در بازجذب توده استخوانی اثرگذار است ادامه داد: در این گروه حتما باید اقدامات پیشگیرانه، تغذیه مناسب و ورزش مورد توجه باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در رابطه با افرادیکه در پی انجام جراحی های معده و یا روده، و یا داروهایی مصرف می کنند که روند جذب کلسیم را دچار اختلال می کند توصیه کرد: در این موارد باید برای پیشگیری از پوکی استخوان با پزشک متخصص مشورت شود.

عباسی تاکید : الکل، سیگار و مواد دخانی از مواردی است که می تواند روند جذب کلسیم را دچار اختلال کند.