درمان ناباروری را از چه زمانی باید آغاز کرد؟

متخصص زنان گفت: زوج ها بدانند ۱۲ ماه باید از اقدام متوالی باروری بگذرد و در صورت باردار نشدن به درمان اقدام کنند. اگر خانمی در ۴۰ سالگی ازدواج کرده باشد باید بررسی های لازم صورت گیرد چون نمی توان قاعده ۱۲ ماه را برای این شخص در نظر گرفت. فاطمه علی بابایی متخصص زنان […]

درمان ناباروری را از چه زمانی باید آغاز کرد؟

متخصص زنان گفت: زوج ها بدانند ۱۲ ماه باید از اقدام متوالی باروری بگذرد و در صورت باردار نشدن به درمان اقدام کنند. اگر خانمی در ۴۰ سالگی ازدواج کرده باشد باید بررسی های لازم صورت گیرد چون نمی توان قاعده ۱۲ ماه را برای این شخص در نظر گرفت.

فاطمه علی بابایی متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره اینکه یک زوج چه زمانی باید بداند در خطر ناباروری قرار دارد؟ گفت: زوج هایی هستند که پس از ۴ ماه تلاش برای بارداری نگران می‌شوند که خود این نگرانی در روند باروری موفق اختلال ایجاد کند. بسیاری از این زوج ها زمانی بسیار زودتر از زمانیکه باید به دنبال درمان باروری می روند. زوج ها بدانند ۱۲ ماه باید از اقدام متوالی باروری بگذرد و در صورت باردار نشدن به درمان اقدام کنند. اگر خانمی در ۴۰ سالگی ازدواج کرده باشد باید بررسی های لازم صورت گیرد چون نمی توان قاعده ۱۲ ماه را برای این شخص در نظر گرفت.
وی تاکید کرد: زوج‌ها باید فیزیولوژی کامل بدن زن را بدانند. بدن زنان در در سیکل ماهانه، یک روز تخمک را رها می کند و در روزهای دیگر قابلیت باروری وجود ندارد به همین دلیل باید زمان تخمک‌گذاری را بدانند و در صورت رعایت تمامی شرایط اگر پس از ۱۲ ماه بارور نشدند باید به صورت توأمان(آقا و خانم) اقدام به درمان ناباروری کنند.شایعترین علت ناباروری علت‌های مردانه است به همین دلیل آقایان باید حتما در این کار همراه خانم باشند و تست‌هایی به آنها برای شناخت موانع و راه‌های درمان داده می‌شود که بر اساس آن راه های درمانی و تجویز داروهای مربوط به آن آغاز می شود.
علی بابایی با تاکید بر این نکته که درمان در افراد مختلف متفاوت است گفت: در ابتدا از درمانهای ساده آغاز می کنیم و اگر مورد عمده ای در آزمایش وجود داشته باشد روی آن تمرکز می کنیم. سپس از دارو استفاده می کنیم و اگر جواب نداد پس از آن از روش های کمک باروری IUI استفاده می کنیم که ممکن است نیاز باشد بیش از یک دفعه حتی تا ۶ مرتبه انجام شود.پس از این مرحله از روش های آزمایشگاهی مثل ART و IVF استفاده می‌کنیم. کشور ما در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است و قابل مقایسه با کشورها پیشرفته است.
وی یادآور شد: زوجین باید قبل از اقدام به بارداری به پزشک مراجعه کنند تا شرح حالی از خانم و همسر گرفته شود. اگرچه عمده این افراد سالم هستند اما بیماری های زمینه ای احتمالی باید بررسی شوند. قبل از بارداری باید تست پیشگیری از سرطان رحم داده شده و آزمایش های تیروئید و خون از خانم گرفته شود و بعد زوج به بارداری اقدام کنند.
متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی گفت: ممکن است مشکلاتی در ستون فقرات و مغز جنین اتفاق بیفتد که مصرف اسیدفولیک می تواند در بسیاری موارد از این نقص جلوگیری کند. لازم و ضروری است که خانم یک ماه قبل از بارداری اسیدفولیک مصرف کرده و حداقل تا سه ماه اول بارداری آن را ادامه دهند. اگر خانمی در چند ماه باردار نشد باید استفاده این دارو را همچنان ادامه دهد. در برخی مراکز حتی استفاده از این دارو برای پدران هم الزامی است.