درمان ناباروری با داروهای زیستی

ستاد توسعه زیست فناوری اعلام کرد ۸ پروژه ملی برای تامین داروهای زیستی حوزه درمان ناباروری بانوان در حال اجرا است. به گزارش جهان بانو، تامین داروها و استفاده از روش‌های زیستی برای درمان ناباروری بانوان از جمله موضوعاتی است که می‌تواند به حفظ بنیان خانواده و بقای جامعه کمک کند. بر همین اساس دستگاه‌های […]

ستاد توسعه زیست فناوری اعلام کرد ۸ پروژه ملی برای تامین داروهای زیستی حوزه درمان ناباروری بانوان در حال اجرا است.

به گزارش جهان بانو، تامین داروها و استفاده از روش‌های زیستی برای درمان ناباروری بانوان از جمله موضوعاتی است که می‌تواند به حفظ بنیان خانواده و بقای جامعه کمک کند.

بر همین اساس دستگاه‌های مختلفی در تلاش هستند تا با ورود به این موضوع و همکاری با سایر بخش‌ها بتوانند این هدف را محقق کنند و گامی در جهت رفع موانع و مشکلات باروری بانوان بردارند. گروه تولید ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم یکی از این مجموعه ها است.

این گروه در راستای تصویب قانون حمایت از خانواده و افزایش جمعیت و در اولویت قرار گرفتن این موضوع، برای شناسایی برنامه‌های فناورانه‌ای که معاونت علمی و فناوری می‌تواند به آنها ورود کند جلسات تخصصی با کارشناسان امور (مراکز درمان ناباروری و متخصصین امور) برگزار کرده و سند برنامه جامعی را در این زمینه تنظیم و تعریف کرده است. همچنین طرح‌های فناورانه‌ای که در زمینه درمان ناباروری هستند را شناسایی و مورد حمایت قرار داده است.

تولید فرآورده‌های بیولوژیک سلولی در درمان ناباروری بانوان

برنامه تولید فرآورده‌های بیولوژیک سلولی در درمان ناباروری بانوان یکی از طرح هایی است که در این زمینه در حال اجرا است. طرحی در زمینه روش‌های نوین درمان ناباروری با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ابتدای سال ۱۴۰۰ در حال اجرا است.

تولید ۲ داروی نوترکیب پیشرفته

تولید دو داروی نوترکیب پیشرفته Elonva و Ovitrelle (تحریک زمان تخمک‌گذاری) نیز طرح دیگری است که در این حوزه از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تحت عنوان طرح داروهای درمان ناباروری توسط یک شرکت دانش بنیان در حال اجرا است.

تولید داروی استروژن کانژوگه

در طرح تامین داروهای ناباروری، پروژه تولید استروژن کانژوگه نیز در حال اجرا است که تولید این محصول از نیمه دوم ۱۴۰۰ توسط شرکت دانش بنیان دیگری آغاز شده است.

توسعه دانش فنی و تولید ماده اولیه دارویی گنادوتروپین انسانی

این طرح نیز برای اجرایی شدن پروژه درمان ناباروری بانوان مدنظر است که توسط یک شرکت دانش بنیان به اجرا درخواهد آمد.

حمایت از تولید و ارتقای کیفی کتتر برای انتقال جنین

طرح دیگری که در این راستا باید اجرایی شود پروژه حمایت از تولید و ارتقای کیفی کتتر برای انتقال جنین در فرآیندهای کمک باروری است که در مرحله انتخاب مجری قرار دارد.

حمایت از تولید و ارتقای کیفیت محیط کشت جنین

از دیگر طرح های قابل اجرا در این برنامه، پروژه حمایت از تولید و ارتقای کیفیت محیط کشت جنین برای عمل‌های کمک باروری است. این طرح نیز هنوز در مرحله انتخاب مجری قرار دارد.

تولید تجهیزات میکروفلوئیدیک

تولید تجهیزات میکروفلوئیدیک برای انتخاب اسپرم مناسب برای عمل‌های کمک باروری نیز در این زمینه مدنظر است طرحی که به عنوان یکی از روش های نوین ناباروری می تواند کمک بزرگی به درمان این بیماری در کشور باشد.

کسب دانش فنی انتخاب ژنتیکی جنین مناسب

از دیگر طرح هایی که می تواند به رفع مشکلات ناباروری در کشور کمک کند، کسب دانش فنی انتخاب ژنتیکی جنین مناسب برای انتقال به رحم در عمل‌های کمک باروری است. این روش هم یکی از راه های نوینی است که برای درمان ناباروری در کشور به کار گرفته می شود