جولان داروهای تجاوز جنسی در اروپا

استفاده از داروهای تجاوز جنسی در کشورهای اروپایی در چند سال‌ اخیر افزایش پیدا کرده و کمترین پیگرد و گزارش‌دهی مرتبط با این داروها است.

جیمز کلورلی، وزیر کشور انگلیس اخیرا در نشستی که در منزل نخست وزیر این کشور به منظور بررسی روش‌های جلوگیری از تجاوز به زنان برگزار شده بود، در رابطه با داروی تجاوز جنسی اظهارنظر کرد. وی در این جلسه به شوخی گفته بود که استفاده از دارو تجاوز جنسی در نوشیدنی همسرش اگر مقدار آن کم باشد غیرقانونی نیست. وزیر کشور انگلیس به دنبال این اظهارات با درخواست‌هایی مبنی بر استعفا مواجه شد.

یک مجری زن که خودش به دلیل مصرف داروی تجاوز جنسی هدف تجاوز قرار گرفته بود، نمایشنامه‌هایی را در رابطه با این موضوع نوشته است و وضعیتی را برای مخاطب به تصویر می‌کشد که بسیاری از زنان از آن آسیب می‌بینند.

وی در این باره گفت: تصمیم گرفته‌ام که به صورت مستقیم با این موضوع مواجه شوم، چراکه این اتفاق برای من رخ داد و من ۱۰ سال قبل قربانی تجاوز جنسی شدم. من سکوت کردم زیرا این اتفاق پس از یک نوشیدنی تجاوز جنسی رخ داد که به شکلی درهم ریخته شده بود و حافظه من به دلیل نوشیدن آن در مورد اتفاق رخ داده آسیب دیده است.

این مجری زن اضافه کرد: من نمی‌توانم آنچه که برایم اتفاق افتاده است را به یاد بیاورم. فرد قربانی می‌خواهد بداند چه اتفاقی برایش رخ داده است و با این وجود نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.

نگرانی پارلمان اروپا درباره افزایش استفاده از داروهای تجاوز جنسی

پارلمان اروپا از افزایش گزارش‌ در رابطه با موارد خشونت جنسی که قربانیان آن ناآگاهانه دارو‌های معروف به «دارو‌های تجاوز جنسی» مانند روهیپنول را مصرف کرده‌اند، نگران است. قربانیان مصرف داروهای تجاوز جنسی در اغلب گزارش‌ها زنان و دختران هستند که بیشتر آن‌ها با هدف تجاوز جنسی مسموم می‌شوند، با این وجود گزارش‌هایی نیز ارائه شده است که نشان می‌دهد دارو‌های تجاوز جنسی برای تجاوز جنسی به مردان و سرقت از آن‌ها نیز استفاده شده است.

هر نوع آزار جنسی به خصوص تجاوز، جرم غیرقابل دفاعی محسوب می‌شود که به فرد قربانی صدمات جسمی و روانی شدید وارد می‌کند. این آسیب زمانی شدیدتر می‌شود که تجاوز با استفاده از دارو‌های تجاوز جنسی رخ دهد، به این دلیل که قربانی بدون آنکه اطلاع داشته باشد دارو را مصرف کرده است. همچنین فرد قربانی در بیشتر موارد برای چندین ساعت ناتوان است و دارو‌ها هم به سرعت از بدن وی خارج می‌شود و این مسأله گزارش جرم برای یافتن مدارک فیزیکی مواد مخدر در بدن قربانی را با مشکل مواجه می‌کند.

اثرات رفتاری این دارو‌ها شباهت بسیاری به اثرات مصرف داوطلبانه الکل دارد. آن‌ها می‌توانند بازدارندگی طبیعی در بدن فرد قربانی را کاهش دهند و به همین دلایل است که تجاوزات جنسی مرتبط با دارو‌های تجاوز جنسی از جمله کمتر گزارش می‌شود؛ حتی در کشور‌هایی که در رابطه با این پدیده تحقیقات خوبی انجام شده است، در مورد آن اطلاع‌رسانی می‌شود و از سوی پلیس جدی گرفته می‌شود. به عنوان مثال تعداد پیگردهای موفق در انگلیس در رابطه با تجاوز جنسی با استفاده از دارو‌های تجاوز بسیار اندک است.

نیاز به افزایش آگاهی در مورد مواد مخدر تجاوز جنسی در تمام کشورهای اروپایی در بین مردم و سازمان‌های مجری قانون احساس می‌شود. هیچ قوانین یکسانی در اتحادیه اروپا وجود ندارد که بر فروش موادی که ممکن است به‎ عنوان دارو‌های تجاوز جنسی استفاده شوند، نظارت کند. دارو‌های تجاوز جنسی در بسیاری از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در زیر مجموعه داروهای بیهوشی قرار نمی‌گیرند و به‌طور عمومی در فروشگاه‌ها در دسترس افراد قرار دارند، در حالی که در آمریکا و کانادا شرایط سختی برای فروش و عرضه این داروها اعمال می‌‌شود.

مجرمان جنسی قوانین را دور می‌زنند

استفاده از داروهای تجاوز جنسی به سرعت در حال گسترش است، چراکه مجرمان جنسی تلاش می‌کنند با استفاده از موادی که توسط کنوانسیون‌های بین‌المللی مواد مخدر محدودیتی برای آن‌ها وضع نشده است، کنترل‌های دقیق‌تر مواد مخدر تجاوز جنسی را دور بزنند. اقدامات کنترلی سخت‌گیرانه‌تر که توسط دولت‌ها در همکاری با صنعت داروسازی انجام شده، مؤثر بوده است چراکه گزارش‌هایی در رابطه با سوءاستفاده از برخی دارو‌ها ارائه شده است.

در کانادا ۲۵ درصد از هزار و ۴۰۰ زنی که هر سال با مرکز تجاوز جنسی این کشور تماس می‌گیرند، گزارش می‌دهند که مواد مخدر یکی از عوامل سوءاستفاده جنسی و تجاوز به آن‌ها بوده است. گزارش‌های اورژانس و پلیس کانادا نشان می‌دهد که استفاده از این داروها توسط مجرمان جنسی افزایش یافته است و همه قربانیان به آزمایش‌های لازم برای شناسایی این مواد مخدر دسترسی ندارند.