حق سقط جنین در آمریکا لغو شد / آماده‌باش به پلیس

دیوان عالی آمریکا پس از ۵۰ سال، حق سقط جنین زنان در این کشور را لغو کرد. به گزارش جهان بانو،  به دنبال رأی دیوان عالی آمریکا مبنی بر لغو قانونی بودن سقط جنین در این کشور، پلیس واشنگتن به حالت آماده باش درآمد. دیوان عالی آمریکا روز جمعه و پس از ۵۰ سال، حق […]

دیوان عالی آمریکا پس از ۵۰ سال، حق سقط جنین زنان در این کشور را لغو کرد.

به گزارش جهان بانو،  به دنبال رأی دیوان عالی آمریکا مبنی بر لغو قانونی بودن سقط جنین در این کشور، پلیس واشنگتن به حالت آماده باش درآمد.

دیوان عالی آمریکا روز جمعه و پس از ۵۰ سال، حق سقط جنین زنان در این کشور را لغو کرد.

در پی لغو حکمی ۵۰ ساله از سوی دیوان عالی در آمریکا، حکم «رو دربرابر وید» (Roe v Wade) مبنی بر قانونی بودن سقط جنین لغو شده است.

این قانون از سال ۱۹۷۳ به زنان اجازه می داد در چند ماهه نخست بارداری اقدام به سقط جنین کنند.

اگرچه اکثریت قضات کنونی دیوان عالی آمریکا با محافظه کاران است (۶ جمهوریخواه و ۳ دموکرات)، ۳ قاضی دموکرات با آن مخالت کردند.

پس از اعلام رأی دیوان عالی آمریکا، اکنون ایالت ها هر یک جداگانه می‌ توانند سقط جنین را ممنوع کنند.

بر اساس اعلام شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی، انتظار می رود نزدیک به نیمی از ایالت‌ ها سقط جنین را غیرقانونی اعلام کنند یا برای آن محدودیت‌ های جدی وضع کنند.

رسانه های آمریکایی در این باره اعلام کردند که پلیس واشنگتن برای مقابله با اعتراضات احتمالی در پی صدور این حکم از سوی دیوان عالی به حالت آماده باش کامل درآمده است.

این حکم با واکنش های موافقانی از حزب جمهوریخواه در برابر مخالفت های دموکرات ها مواجه شده است.

به گزارش وبگاه کنگره آمریکا (هیل)، دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا از تصمیم دیوان عالی فدرال در لغو حکم «رو دربرابر وید» در مورد سقط جنین تمجید کرد.

از سوی دیگر، نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به تصمیم دیوان عالی فدرال، آن را ظالمانه و دلخراش خواند.

شبکه تلویزیونی فاکس نیوز نیز اعلام کرد که باراک اوباما رییس جمهور اسبق آمریکا از تصمیم دیوان عالی انتقاد کرد و گفت که این تصمیم حمله به آزادی های اساسی میلیون ها نفر در ایالات متحده است.