جذابیت‌های ظاهری از مهم ترین دلایل خیانت در کشورهای اروپایی

بررسی علت های گوناگون خیانت در کشورهای آمریکایی و اروپایی نشان دهنده آن است که یکی از مهم‌ترین دلایل خیانت جذابیت‌های ظاهری است. به گزارش جهان بانو، فنلاند، انگلیس، اسپانیا، بلژیک، نروژ، فرانسه، آلمان، ایتالیا،  دانمارک و تایلند ۱۰ کشوری هستند که بیشترین خیانت به همسر در آن‌ها به وقوع می‌پیوندد. این آمار در پایگاه آماری استاتیستا (Statista) به ثبت رسیده […]

بررسی علت های گوناگون خیانت در کشورهای آمریکایی و اروپایی نشان دهنده آن است که یکی از مهم‌ترین دلایل خیانت جذابیت‌های ظاهری است.

به گزارش جهان بانو، فنلاند، انگلیس، اسپانیا، بلژیک، نروژ، فرانسه، آلمان، ایتالیا،  دانمارک و تایلند ۱۰ کشوری هستند که بیشترین خیانت به همسر در آن‌ها به وقوع می‌پیوندد. این آمار در پایگاه آماری استاتیستا (Statista) به ثبت رسیده است.

نشریه انگلیسی «Mirror» در خصوص آمار یادشده نوشت یک نفر از هر ۵ مرد متاهل در کشور فنلاند دست کمبا ۱۰ زن در ارتباط بوده است! لازم به ذکر است که آمار خیانت مردان در این کشور هفت برابر بیشتر از آمار خیانت زنان فنلاندی است. 

«Mirror» در ادامه عنوان کرد: یک‌ سوم ساکنان کپنهاگن پایتخت دانمارک در زندگی مشترک خود مرتکب خیانت شده‌اند و به طور کلی برآورد شده که نیمی از افراد متاهل در این کشور در رابطه‌ای خارج از چارچوب خانواده به سر می‌برند. این آمار در ارتباط با کشور آلمان نیز صدق می‌کند. 

نشریه «Mirror» با استناد به یک پایگاه مشهور زوج یابی برای افراد متاهل، تصریح کرد که در زمستان استفاده از این سایت توسط نروژی ها  کاهش می‌یابد، با این وجود به نظر می‌رسد که این نوع تقاضاها همزمان با آغازتابستان افزایش پیدا می‌کند. گفتنی است که نروژ از شمالی‌ترین کشورهای اروپا محسوب می‌شود و به دلیل مجاورت با قطب دارای آب و هوایی سرد است.

نظرسنجی اجتماعی عمومی (GSS) آمریکا نشان دهنده آن است که در میان همسران بی وفا مردان تقریباً  ۲ برابر بیشتر از زنان با فردی غیر از همسرشان رابطه جنسی برقرار کرده‌اند. تام اسمیت، مسئول نظرسنجی اجتماعی عمومی (GSS) اظهار کرد: «افرادی که گرایشات مذهبی پایینی دارند و یا برای مدت زمانی طولانی از همسر خود جدا زندگی می‌کنند (به دلایلی مانند کار یا سفر) جزو گروه‌هایی محسوب می‌شوند که احتمال [خیانت آنان] بیشتر است.»

یورونیوز (EuroNews) در سال ۲۰۱۹ عنوان کرد که ۳۷ درصد از زنان متاهل در قاره اروپا در طول زندگی خود دست کم یک مرتبه با مردی به جز همسرشان رابطه جنسی داشته‌اند. لازم به ذکر است که عامل «جذابیت‌ ظاهری» اصلی ترین کشش در تمایل زنان اروپایی به خیانت در پیمایش ایفوپ عنوان شده است.

طبیعتا این عامل از جاذبه بیشتری برای مردان نسبت به زنان برخوردار است. «لوان بریزندین» استاد دانشگاه سان فرانسیسکو (UCSF) کالیفرنیا و  موسس کلینیک «خلقیات و هورمون زنان» در سی‌ان‌ان (CNN) نوشت:‌ «شاید بزرگترین تفاوت بین مغز مرد و زن این باشد که ناحیه تعقیب جنسی (هیپوتالاموس) مردان ۲.۵ برابر بزرگتر از زنان است. همچنین با شروع دوره نوجوانی، ۲۰ تا ۲۵ برابر بیشتر از دوران قبلِ نوجوانی تستوسترون (هورمون جنسی) تولید می‌کنند.»

«بریزندین» در ادامه نوشت: «اگر تستوسترون را آبجو در نظر بگیریم، یک پسر ۹ ساله روزانه معادل یک فنجان آبجو دریافت می‌کند. اما پسر ۱۵ ساله روزانه تقریباً دو گالن آبجو دریافت و موتورهای جنسی آن‌ها را تغذیه می‌کند و این امر را برای آنان غیرممکن می‌سازد که به اعضای بدن زن و رابطه جنسی فکر نکنند.»

مکتب اصالت ذهن

بدن انسان یا حیوان به مثابه ماشینی است که در حالت طبیعی  پس از انجام فعالیت و تغذیه منظم در بازه زمانی معین به نقطه‌ای می‌رسند که باید غددشان تخلیه شود. یعنی پس از تماس جنسی یک ظرفیت هورمونی ایجاد می‌شود و در نهایت شهوت فرد از طریق شریک زندگی او اطفاء می‌شود.

در این رویه اصالت با هورمون و تمرکز بر شریک زندگی به عنوان یک عامل بیرونی (ابژکتیو) است.

امّا در مکتب اصالت ذهن رویه برعکس است. یعنی شریکِ جنسی در واقع یک عامل درونی (سوبژکتیو) است که از طریق تخیل حاصل می‌شود. برحسب این فعالیت ذهنی یک ظرفیت هورمونی ایجاد می‌شود که به لحاظ زمانی چندان قاعده مند نیست و در نهایت به اطفاء جنسی ختم می‌شود.

جهان امروز با این مکتب روبروست. مشکلی که تصویرسازی ذهنی از جنس مخالف (مخصوصاً در مردان) به وجود می‌آورد این است که گرایش به فردی غیر از همسر بیشتر می‌شود تا جایی که همسر، دیگر توان اطفاء شهوت فرد را ندارد. امّا این پایان ماجرا نیست.

فرد اصطلاحاً خیالباف می‌شود و استمرار آن به تنوع طلبی منجر می‌شود. تصاویر ذهنی فرد به صورت لحظه‌ای درحال پرورش و یا تغییر هستند. به عنوان نمونه؛ در مردان کار به جایی می‌رسد که آرشیوی از تصاویر زنان در ذهن او ایجاد می‌شود. تصاویر این زنان می‌تواند از طریق پورنوگرافی، فیلم‌های سینمای جهان و یا افرادی باشد که به صورت روزانه با ظاهرهای گوناگون در اجتماع با آن‌ مواجه است.

این امر به جایی می‌رسد که فرد حتی اگر خیانت هم نکند، برخی اوقات در ذهن خود با ایده‌آل ذهنی‌اش هم‌آغوشی دارد. انتهای این مسیر به قیاس همسر با دیگران، طلاق عاطفی و احتمالاً در نهایت  به جدایی و تنهایی منجر می‌شود.

از همین روست که معصوم می‌فرمایند: «نگاه به زیبایی نامحرم تیری از جانب ابلیس است». عمل به روایت مذکور نیاز به سطح بالایی از پرهیزگاری دارد. یعنی جاده‌ای ۲ طرفه، که نیازمند مراعات توامان زن (مراعات در پوشش) و مرد (مراعات در نگاه) در یک جامعه است.

عدم ملاحظه طرفین منجر به نتایجی خطرناکی می‌شود که متضرر اصلی آن در ابتدا زنان خواهند بود. موسسه مطالعات خانواده آمریکا در ررابطه با این موضوع نوشت: «مطالعات  نشان می‌دهد که مردان بیشتر به شریک زندگی خود خیانت می‌کنند و مرتکب رفتار نادرست جنسی می‌شوند.» این موسسه آمریکایی همچنین در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که مردان بزرگسالی که در خانواده‌های سالم بزرگ نشده‌اند و نیز به ندرت یا هرگز در مراسمات مذهبی شرکت نمی‌کنند، بیشتر از دیگران به همسر خود خیانت کرده‌اند.