جایزه ۳۰ هزار پوندی ادبیات داستانی زنان به چه کسی رسید

رمان «کتاب ماهیت و پوچی» نوشته روث اوزکی به عنوان اثر برگزیده «جایزه ادبیات داستانی زنان» معرفی شد. این نویسنده و فیلمساز جایزه ۳۰,۰۰۰ پوندی ادبیات داستانی زنان را برای نگارش رمانی دریافت کرده است که به گفته هیات داوران در نگارش، صمیمیت، نبوغ، شوخ‌طبعی و ناگواری متفاوت است. رمان «کتاب ماهیت و پوچی» درباره […]

رمان «کتاب ماهیت و پوچی» نوشته روث اوزکی به عنوان اثر برگزیده «جایزه ادبیات داستانی زنان» معرفی شد.

این نویسنده و فیلمساز جایزه ۳۰,۰۰۰ پوندی ادبیات داستانی زنان را برای نگارش رمانی دریافت کرده است که به گفته هیات داوران در نگارش، صمیمیت، نبوغ، شوخ‌طبعی و ناگواری متفاوت است.

رمان «کتاب ماهیت و پوچی» درباره نوجوان ۱۴ساله‌ای به نام «بنی اوه» است که پس از مرگ پدرش صداهای اشیا خانه را می‌شنود و با شدت گرفتن این مشکل درنهایت به یک کتابخانه عمومی ساکت پناه می‌برد. او در کتابخانه فقط صدای زمزمه اشیا را می‌شنود و البته با افراد جدیدی نیز آشنا می‌شود.

اوزکی پیش از این نیز برای خلق رمان «افسانه اکنون» در سال ۲۰۱۳ در فهرست نامزدهای نهایی جایزه ادبی «بوکر» قرار گرفت. او در ماساچوست زندگی می‌کند و در کالج اسمیت مشغول تدریس نویسندگی خلاقانه است.

رمان ۵۶۰ صفحه‌ای «کتاب ماهیت و پوچی» طولانی‌ترین اثری بود که در فهرست نامزدهای نهایی جایزه ادبیات داستانی زنان امسال قرار گرفت. امسال «غم و خوشی» نوشته مگ میسون، «حلقه بزرگ» نوشته مگی شیپ‌استد، «نانی که شیطان سرشت» نوشته لیسا آلن آگوستینی، «حکم» نوشته لوئیس ادریچ و «جزیره درختان گمشده» اثر الیف شافاک به فهرست نامزدهای نهایی راه یافته بودند.

این جایزه در سال ۱۹۹۶ و پس از اعتراض‌های زیاد به فهرست نامزدهای نهایی بوکر ۱۹۹۱ که در آن هیچ اثری از نویسندگان زن وجود نداشت، تاسیس شد. این جایزه هر ساله به برترین رمان بلندی تعلق می‌گیرد که توسط یک نویسنده زن به زبان انگلیسی نوشته شده و در بریتانیا منتشر شده باشد.