تیک آف زنانه /اولین هواپیمای کاملا زنانه در عربستان به پرواز درآمد

در ادامه اصلاحات ظاهری در عرصه های اجتماعی از سوی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، مانند آزاد شدن رانندگی زنان یا برگزاری کنسرت در این کشور، حالا یک شرکت هواپیمایی در عربستان برای اولین بار، پرواز با کادر کاملا زنانه را در این کشور انجام داده است. به گزارش جهان بانو،مسئولان شرکت هواپیمایی فلای ادیل […]

در ادامه اصلاحات ظاهری در عرصه های اجتماعی از سوی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، مانند آزاد شدن رانندگی زنان یا برگزاری کنسرت در این کشور، حالا یک شرکت هواپیمایی در عربستان برای اولین بار، پرواز با کادر کاملا زنانه را در این کشور انجام داده است.

به گزارش جهان بانو،مسئولان شرکت هواپیمایی فلای ادیل عربستان با اعلام این خبر ، اعلام کردند که پرواز با کادر پروازی زنانه، نقطه عطفی در زمینه توانمندسازی زنان در عربستان سعودی است.

این شرکت با انتشار تصویری از اولین کادر تماما زنانه که اکثر آنها اتباع عربستان هستند، اعلام کرد: این پرواز با یکی از هواپیماهای شرکت، پنجشنبه گذشته از ریاض به مقصد جده انجام شده است.

 عماد اسکندرانی، سخنگوی شرکت مزبور در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه، این پرواز را یک رویداد تاریخی برای هوانوردی عربستان توصیف کرد و افزود: اکثر خدمه ۷ نفره این پرواز از جمله افسر اول را زنان عربستانی تشکیل می دهند و فقط کاپیتان  یک زن خارجی است.

 سازمان هواپیمایی کشوری عربستان در سال ۲۰۱۹، از انجام  اولین پرواز با یک کمک خلبان زن سعودی خبر داده بود.

مقامات سعودی تلاش دارند بخش هوانوردی این کشور را به منظور توسعه گردشگری در سطح جهانی به سرعت گسترش دهند. آنها درهمین راستا سه برابر کردن ظرفیت ترافیک هوایی سالانه و افزایش آن به ۳۳۰ میلیون مسافر تا پایان دهه

جاری، جذب ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش تا سال ۲۰۳۰، ایجاد یک ناوگان جدید درسطح کشور، ساخت یک مگا فرودگاه جدید در ریاض و افزایش ظرفیت حمل کالا به پنج میلیون تن بار در سال را از جمله هدفگذاریهای مقامات عربستانی دراین زمینه می دانند.

البته به پیش بینی کارشناسان این اقدام دولت عربستان با مخالفت جریان های مذهبی عربستان روبه رو شود، چنانچه پیشتر ، برخی دیگر از اصلاحات بن سلمان با مخالفت های صریح روحانیون وهابی روبه رو شد.

همین اصلاحات ظاهری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، دراین کشور از جمله لغو ممنوعیت چند دهه رانندگی زنان و تسهیل قوانین به اصطلاح قیمومیت مردان بر زنان مخالفتهایی را در قشر مذهبی و سنتی داخل این کشور در پی داشته

است. این اقدام های ظاهری و نمایشی بن سلمان در حالی است که این کشور همچنان از داشتن یک پارلمان و انتخابات آزاد محروم است و با منتقدانش به اشکال وحشیانه برخورد می کند؛ بطوری که جمال خاشقچی یک روزنامه نگار ناراضی خود را مارس ۲۰۱۸ در سرکنسولگری عربستان در استانبول قطعه قطعه کردند.