تنها روستای فردیس میزبان جشنواره ملی «دا» می‌شود

رئیس هیات ورزش‌های روستایی و بومی محلی البرز گفت: جشنواره بازی‌های بومی محلی زنان روستایی عنوان جشنواره ملی «دا» در روستای فرخ آباد و زیبادشت فردیس برگزار می‌شود. به گزارش جهان بانو،مجید رضاخانی، رئیس هیات ورزش‌های روستایی و بومی محلی البرز، در حاشیه نشست ستاد ساماندهی امور جوانان و شورای ورزش شهرستان فردیس، در خصوص […]

رئیس هیات ورزش‌های روستایی و بومی محلی البرز گفت: جشنواره بازی‌های بومی محلی زنان روستایی عنوان جشنواره ملی «دا» در روستای فرخ آباد و زیبادشت فردیس برگزار می‌شود.

به گزارش جهان بانو،مجید رضاخانی، رئیس هیات ورزش‌های روستایی و بومی محلی البرز، در حاشیه نشست ستاد ساماندهی امور جوانان و شورای ورزش شهرستان فردیس، در خصوص این خبر اظهار کرد: جشنواره ملی «دا» تنها جشنواره ملی است که امسال در استان البرز برگزار می شود که جشنواره بازی های بومی محلی و برنامه وررزشی، سنتی،آیینی زنان روستایی است و دا در گویش لری به معنی مادر است.

وی با اعلام این خبر که روستای فرخ آباد زیبادشت شهرستان فردیس میزبان جشنواره ملی دا خواهد بود؛ در خصوص علت انتخاب تنها روستای فردیس به عنوان میزبان این جشنواره، گفت: جمعیت این روستا بیش از ۱۰ هزار نفر و به اندازه برخی شهر ها و بیشتر از جمعیت مجموع ۲۰ روستا در شرق شهرستان کرج است و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های قابل توجه و مهمی دارد. 

وی افزود: همچنین بنیاد خیریه پورکاشانی و مالک بیشتر اراضی روستا، برای هر اقدامی پای کار است و تعامل خوبی با مجموعه‌های دیگر دارد و به صورت خودجوش و با کمک مردم تا کنون اقدامات مثبتی در روستا صورت گرفته است که می‌تواند در برگزاری بهتر این جشنواره موثر باشد.این مسؤول گفت: وجود افراد مستعد و پتانسیل‌های ورزشی در فرخ آباد زیبادشت و قهرمانان ورزشی در سنین پایه که هنوز هم در روستای فرخ آباد و زیبادشت زندگی می‌کنند، اهمیت بالایی دارد.

وی با اشاره به اینکه فردیس پایین ترین سرانه ورزشی را دارد؛ اضافه کرد: جشنواره ملی دا در اواخر خردادماه، با حضور معاون توسعه ورزش بانوان در فرخ آباد زیبادشت شهرستان فردیس برگزار می‌شود.

میرزاخانی در ادامه با اشاره به ظرفیت روستاهای البرز، گفت: در استان البرز حدود ۲۵۰ روستا و بیش از ۲۴۰ دهیار وجود دارد و امکاناتی که هیات ورزشی می‌تواند در اختیار هر روستا بگذارد باید دهیاری تحویل بگیرد. در روستاهایی که شورا و دهیاری ندارد از جمله روستاهایی که در بخش مرکزی فردیس معرفی شده، امکان ارائه خدمات با مشکل مواجه است.   

وی یادآور شد: در استان البرز ۱۵۱ روستا به خانه ورزش روستایی تجهیز شده و یک خانه ورزش روستایی در روستای فرخ آباد وجود دارد که قبلا توسط هیات ورزش‌های بومی و محلی استان تجهیز شده و معلوم نیست در دوره قبل دهیاری چه اتفاقی برای این تجهیزات افتاده است. با پیگیری‌های انجام شده توسط رئیس اداره ورزش شهرستان، خانه روستایی فرخ آباد و زیبادشت یکبار دیگر به وسایل ورزشی تجهیز می‌شود.