موفقیت ۶۰ درصدی مراکز درمان ناباروری در موضوع تعیین جنسیت

دکتر آمنه لاهوتی، جراح زنان و فلوشیپ نازایی گفت: تعیین جنسیت دغدغه تعداد زیادی از افرادی است که به مراکز ناباروری مراجعه می‌کنند.

: آی وی اف با وجود اینکه امکان تعیین جنسیت انتخابی را فراهم می‌کند، برای این کار طراحی نشده و در واقع روشی برای درمان ناباروی محسوب می‌شود.

بررسی ژنتیک جنین‌ها در آزمایشگاه پس از لقاح آزمایشگاهی اسپرم و تخمک به دو دلیل انجام می‌شود:

۱-تعیین سلامت جنین (PGS)

۲-تعیین جنسیت جنین (PGD)

زوج هایی که به دلایل مختلف تمایل دارند تا جنسیت جنین خود را انتخاب کنند (هرچند این روش با توصیه پزشک و به دلایل پزشکی نباشد و فقط انتخاب خودشان باشد)، پیشرفت های علمی این امکان را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا انتخاب جنسیت جنین شان را با دقت ۹۵-۹۸ درصد انجام دهند.

در مواردی که مشکل ژنتیکی ای در زوجین وجود داشته باشد برای کاهش شانس انتقال آن ژن معیوب، جنین شناسان یک سلول از هشت سلول جنین سه روزه را بر می‌دارند و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ژنتیک ارجاع می‌دهند تا جنینی که حامل ژن معیوب هست حذف شود.

از همین روش برای تعیین نوع جنس جنین به دلایل درمانی یا صرفا به درخواست والدین استفاده می کنند. اگرچه امکان تعیین جنسیت از سه روزگی جنین تشکیل شده با استفاده از روش آی وی اف وجود دارد، اما نه تنها نتیجه بخش بودن روش آی وی اف برای بارداری در بهترین حالت ٥٠ تا ٦٠درصد است بلکه ممکن است برداشت سلول از جنین برای تعیین جنسیت به سلامت وی آسیب بزند و ۱۰ درصد از شانس موفقیت ان جنین بکاهد.

در چنین شرایطی توصیه می‌شود زوجینی که قصد فرزندآوری دارند برای فرزند اول اقدام به تعیین جنسیت با آی وی اف نکنند تا شانس بالاتری برای بارداری سالم داشته باشند.

خبر آنلاین