تبعیض دولت هند از استخدام زنان مسلمان

به گزارش جهان بانو ، نظرسنجی بنیاد «LedBy» به مدت ۱۰ ماه، به طور قابل توجهی تعصبات استخدامی علیه زنان مسلمان در هند را مشخص کرد. مطالعه‌ای که توسط این بنیاد انجام شد، تبعیض قابل توجهی را علیه زنان مسلمان در همه صنایع در مشاغل سطح ابتدایی نشان می‌دهد؛ حتی زمانی که همه زنان هند به […]

به گزارش جهان بانو ، نظرسنجی بنیاد «LedBy» به مدت ۱۰ ماه، به طور قابل توجهی تعصبات استخدامی علیه زنان مسلمان در هند را مشخص کرد.
 
مطالعه‌ای که توسط این بنیاد انجام شد، تبعیض قابل توجهی را علیه زنان مسلمان در همه صنایع در مشاغل سطح ابتدایی نشان می‌دهد؛ حتی زمانی که همه زنان هند به طور مساوی واجد شرایط آن شغل هستند.
 
بنیاد لدبای که توسط دکتر «روحا شاداب» در سال ۲۰۱۹ تاسیس شد، یک مرکز حرفه‌ای برای زنان مسلمان است که با هدف افزایش فعالیت آنها در نیروی کار کشور، عمل می‌کند.
 
گزارشی با عنوان «تعصب استخدام: استخدام زنان مسلمان در مشاغل پایه» با همکاری مرکز توسعه سیاست و عمل دانشگاه ملی اردوی آزاد مولانا با همکاری مرکز توسعه سیاست و عمل توسط دکتر شاداب و همکاران او انجام شد.
 
در این گزارش آمده است: «ما این مطالعه را آغاز کردیم، زیرا درمورد چالش‌ها و تبعیض‌هایی که مسلمانان و زنان مسلمان در کشور ما در بسیاری از جنبه‌های زندگی از جمله اشتغال با آن مواجه هستند، بسیار شنیدیم. اشتغال برای ما اهمیت ویژه‌ای داشت، زیرا انتخاب نشدن افراد به دلیل تعصب و تبعیض، هدر دادن استعداد هندی است.»
 
دکتر شاداب گفت: «ما می‌خواستیم با آمارهای خود به افراد صاحب قدرت نشان دهیم که نیاز به انجام اقداماتی برای اصلاح این گونه تبعیض‌ها وجود دارد.»
 
طبق مطالعه انجام شده در یک دوره ۱۰ ماهه، دو هزار درخواست شغلی از طریق هزار آگهی شغلی در سایت‌هایی مانند LinkedIn و Naukri.com ارسال شد. دو اکانت با شرایط یکسان – حبیبه علی و پریانکا شارما – مطابق با استانداردهای بازار ایجاد شدند که پروفایل آنها هیچ عکسی نداشت.
 
در این گزارش اشاره شده است که حبیبه تنها ۱۰۳ پاسخ مثبت دریافت کرده، در حالی که پریانکا با ۲۰۳ پاسخ دریافت کرده که تقریبا دو برابر پاسخ‌هایی بود که حبیبه به عنوان یک زن مسلمان داشت.
 
در این مطالعه مشاهده شد: «درصد تبعیض برای زنان مسلمان هندی نسبت به زنان هندو ۴۷٫۱ درصد است که نشان‌دهنده اختلاف گسترده بین درخواست‌های شغلی زنان مسلمان و هندو است. این اختلاف ثابت می‌کند که سوگیری قابل توجهی در استخدام به نفع زنان هندو در همه صنایع وجود دارد».
 
همچنین در این گزارش خاطرنشان شده است که استخدام‌کنندگان با کسانی که پروفایل هندو دارند، صمیمانه‌تر برخورد می‌کنند. در مقایسه حبیبه و پریانکا، ۴۱٫۳ درصد از استخدام کنندگان از طریق تماس تلفنی با پریانکا ارتباط داشتند، اما تماس‌های تلفنی حبیبه تنها ۱۲٫۶ درصد بود.
 
در این گزارش آمده است که: «این تحقیق ثابت می‌کند که یکی از عوامل موثر در چنین نابرابری شدید در مشارکت در بازار کار، تبعیض در فرآیند استخدام است. دسترسی برابر به فرصت‌ها برای زنان مسلمان برای برابری اجتماعی و مالی آنها در جامعه، حیاتی است و مقابله با سوگیری‌ها در فرآیند استخدام یکی از مهم‌ترین مکانیسم‌هایی است که با آن می‌توان شرایط را برای همه یکسان کرد.»
علاوه بر این، این گزارش نشان داد که در غرب و جنوب هند نیز به ترتیب ۵۹ و ۶۰ درصد نرخ تبعیض وجود دارد.

“تقریب”