برای اولین بار در اروپا؛ زنان ایسلند برنده اکثریت کرسی‌های پارلمان

تا پیش از انتخابات ایسلند پارلمان هیچ کدام از کشورهای اروپایی دارای ۵۰ درصد نماینده و قانون‌گذار زن نبوده‌ است. براساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ایسلند، زنان بیش از نیمی از کرسی های پارلمان را از آنِ خود کردند. به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، کسب نیمی از کرسی‌های پارلمان از سوی زنان در […]

برای اولین بار در اروپا؛ زنان ایسلند برنده اکثریت کرسی‌های پارلمان

تا پیش از انتخابات ایسلند پارلمان هیچ کدام از کشورهای اروپایی دارای ۵۰ درصد نماینده و قانون‌گذار زن نبوده‌ است.

براساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ایسلند، زنان بیش از نیمی از کرسی های پارلمان را از آنِ خود کردند.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، کسب نیمی از کرسی‌های پارلمان از سوی زنان در اروپا بی سابقه است و برای اولین بار رخ می دهد.

زنان ایسلندی صاحب ۳۳ صندلی از ۶۳ صندلی “آلتینگ” شدند.

“آلتینگ” نام پارلمان ملی ایسلند است.

براساس پش‌بینی های منتج از نتایج نهایی، زنان ایسلند در اصل ۵۲ درصد از پارلمان را به خود اختصاص داده‌اند.

براساس داده‌های گردآوری شده از سوی بانک جهانی، تا پیش از انتخابات ایسلند پارلمان هیچ کدام از کشورهای اروپایی دارای ۵۰ درصد نماینده و قانون‌گذار زن نبوده‌ است. آمار نمایندگان زن سوئد با حضور ۴۷ درصدی آنها در پارلمان به رکورد جدید ایسلندی‌ها نزدیک است.

براساس گزارش “اتحادیه بین المجالس” (IPU) 5 کشور در جهان دارای پارلمان‌هایی با اکثریت حضور زنان هستند. رواندا (۶۱ درصد)، کوبا (۵۳ درصد)، نیکاراگوئه (۵۱ درصد)، مکزیک و امارات متحده عربی (۵۰ درصد).

برخلاف برخی از کشورهای دیگر ایسلند سهمیه قانونی یا معیاری برای شمار حضور زنان در پارلمان ندارد اما برخی از احزاب خواهان حضور حداقلی نامزدهای زن در پارلمان هستند.

ایسلند از گذشته دور در زمینه برابری جنسیتی و حقوق زنان پیشگام بوده و در گزارش‌های ۱۲ سال گذشته مجمع جهانی اقتصاد در رده‌های بالای شاخص “طرفداری از تساوی انسانی” قرار گرفته است.

این کشور مرخصی یکسانی برای فرزندار شدن به مردان و زنان می‌دهد. اولین قانون پرداخت برابر مردان و زنان این کشور نیز به سال ۱۹۶۱ باز می‌گردد.

ایسلند اولین کشوری است که در سال ۱۹۸۰ یک زن را به عنوان رئیس جمهور برگزید و از سال ۲۰۱۸ با یک قانون پیشگام در زمینه پرداخت برابر تعهداتی را برای کارفرمایان ایجاد کرد تا ثابت کنند که حقوق مشابهی را به مردان و زنان پرداخت می‌کنند.