ایجاد بازارچه های اختصاصی برای تهیه لباس های استاندارد حجاب

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در هر استان باید وجود داشته باشد که بتوان به سادگی لباس‌های استاندارد حجاب را تهیه کرد.

انسیه خزعلی در همایش بسیج دانش‌آموزی در اردوگاه شهید باهنر اظهار داشت: مادران و زنان غزه یکی از مهم‌ترین پیام‌رسانان بودند که با سختی ایستادگی کردند.

وی با بیان اینکه زنان غزه با ایستادگی خود نشان دادند که قهرمان هستند، افزود: رسانه‌هایی که صهیونیسم و استکبار برای سرکوب حرکت مظلومان آماده کرده بود، فاش شدند و اگر کسانی که به حملات وحشیانه این رژیم شک داشتند، مطمئن شدند و همه جهان این ظلم‌ها را شناختند. امیدواریم در این قیام در مقابل استکبار شاهد گشایش جدی در امر جهان و ظلم ستیزی در همه ملت‌ها باشیم.

خزعلی خطاب به دانش‌آموزان گفت: در همه عرصه‌های زندگی بهترین و زیباترین الگو حضرت فاطمه (س) است و خداوند در قرآن زنانی مانند حضرت مریم و آسیه را به عنوان الگوی همه زنان و مردان قرار داده است.

وی درباره طرح‌های ایجاد شده برای بانوان ادامه داد: برنامه فراخوان ایده‌های دختران، بانوان تاثیرگذار را داریم که بهترین ایده‌ها را تقدیر می‌کنیم، همچنین ویترین دختران در فضای مجازی در راستای نیاز‌های دختران و بانوان ایجاد شد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: همچنین جشنواره‌ای با رویکرد‌های خانواده و تغذیه سالم، خانواده و بازی، خانواده و مهارت و تربیت، خانواده و جمعیت، خانواده و رسانه و خانواده و مد و لباس برگزار می‌شود که از طرح‌ها در این خصوص استقبال می‌شود و این موارد ثبت می‌شود.

خزعلی افزود: لازم است فرهنگ سازی وسیعی را در حیطه خانواده داشته باشیم و یک رویکرد را از روز خانواده با رویکرد‌های مختلفی مانند خانواده و تغذیه، خانواده و مد و لباس، خانواده و مهارت، خانواده و جمعیت، خانواده و فرهنگ ناملموس آغاز کردیم.

اختصاص سبد تغذیه‌ای برای خانواده ها و نوجوانان

وی بیان کرد: در بحث تغذیه باید به تغذیه خانواده و نوجوانان توجه داشت و دولت برنامه‌هایی در این حیطه دارد تا در دهک‌های یک تا چهار برای مادران باردار و شیرده و کودکان زیر ۶ سال سبد کمکی تغذیه‌ای داشته باشیم.

به گفته خزعلی، رویکرد خانواده و رسانه برخی مواقع باید موجب ارتقای فرهنگ خانواده شود و همچنین رویکرد خانواده و بازی به این منظور است که زنان طرح‌هایی برای دورهم بودن اعضای خانواده ارائه کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین درباره تغییر سبک زندگی دختران پایه دوازدهم اظهار کرد: این یکی از جدی‌ترین نیازهاست که قرار است زنان موفق را در این کتاب معرفی کنیم.

خزعلی درباره برنامه‌های این معاونت نسبت به پوشش زنان و دختران گفت: قیمت چادر و مانتو در جلسات حجاب و عفاف بررسی می‌شود و رئیس جمهور چندین بار به وزارتخانه‌های مختلف درباره حمایت از لباس‌هایی که استاندارد حجاب را دارند، دستور دادند تا قیمت آن‌ها کاهش یابد.

این حمایت‌ها هنوز اندک است، در بازدیدی که از کارخانه حجاب شهرکرد داشتم، آن‌ها هنوز منتظر تسهیلاتی بودند تا تولید خود را سه برابر افزایش دهند.

ایجاد بازارچه‌های حجاب استانی برای دسترسی آسان بانوان به پوشاک ایرانی اسلامی

خزعلی در این همایش با اشاره به اهمیت آسان سازی دسترسی بانوان به پوشاک استاندارد حجاب گفت: بازارچه‌هایی در هر استان باید وجود داشته باشد که بتوان به سادگی لباس‌های استاندارد حجاب را تهیه کرد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در واکنش به پرسش یکی از دانش‌آموزان درباره ناامیدی دانش‌آموزان دختر و در نهایت نگاه آن‌ها به ازدواج بیان کرد: چرا ناامیدی؟! شرایط برای پیشرفت دختران فراهم است، تعداد زیادی از بانوان در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف حضور دارند هم‌اکنون زنان ایرانی از جهت ایده پردازی و اختراعات از متوسط جهان بالاتر هستند، ازدواج هم چیز بدی نیست و بهترین فرصت خلقت، مادر شدن است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ازدواج دختران دانش‌آموز در روستا‌ها و بازماندن آن‌ها از تحصیل یا مدارس مختلط در روستا‌ها و ممانعت والدین از تحصیل فرزندان دختر به این دلیل گفت: یکی از دغدغه‌ها این است که مدارس مختلط نداشته باشیم، اما متاسفانه در برخی روستا‌ها به دلیل کمبود امکانات این مسئله وجود دارد همچنین باید تلاش شود تا در روستا‌ها برای دختران دبیرستان ایجاد شود البته مقرر شد خوابگاه‌های مرکزی تقویت شوند تا دانش‌آموزان دختر از روستا‌های کم جمعیت برای تحصیل به شهر بیایند.

خزعلی همچنین درباره معرفی زنان تاثیرگذار تاریخ تصریح کرد: نیاز داریم که زنان تاثیرگذار تاریخ را بشناسیم و نیز معرفی و قدردانی کنیم و هر دختر باید قدر خود را بداند و هویت خود را به درستی بشناسد تا هم به تعالی برسد و هم کشور از ظرفیت آن‌ها استفاده کند.