یک زن رئیس بانک مرکزی ترکیه شد

برای اولین بار در تاریخ ترکیه، یک زن به ریاست بانک مرکزی این کشور منصوب شد.

رسانه‌های رسمی ترکیه اعلام کردند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در دور جدید، «حفیظه غایه ارکان»، یکی از مدیران سابق بخش مالی در ایالات متحده را به عنوان رئیس بانک مرکزی ترکیه منصوب کرد.

بانک مرکزی ترکیه پس از سال‌ها کاهش نرخ بهره  و رویارویی با بحران در هزینه‌های زندگی در این کشور برای تغییر در سیاست‌های خود آماده می‌شود. حفیظه ارکان پیش از این، مدیرعامل بانک فرست ریپابلیک و مدیرعامل گلدمن ساکس در آمریکا بوده است. اردوغان پس از پیروزی در انتخابات ۲۸ ماه مه تاکید کرد که این کشور از سیاست‌های اقتصادی نامتعارف دور خواهد شد.

حفیظه ارکان پنجمین نفری است که طی چهار سال اخیر ریاست بانک مرکزی را بر عهده می‌گیرد و جایگزین شهاب قاوچی اوغلو  می‌شود که با کاهش نرخ بهره منجر به سقوط تاریخی پول ملی این کشور در سال ۲۰۲۱ شد و تورم را به اوج خود در ۲۴ سال اخیر رساند، به نحوی که در سال گذشته از ۸۵ درصد فراتر رفته بود.

انتشار خبر انتصاب حفیظه ارکان در روزنامه رسمی این کشور با تصمیم انتصاب قاوچی اوغلو به عنوان رئیس سازمان تنظیم مقررات و نظارت بانکی (BDDK) منصوب شد.

بانک مرکزی ترکیه در سال ۲۰۲۱ میلادی نرخ بهره را از ۱۹٪ به ۸.۵٪ کاهش داد و ارزش پول ترکیه در این هفته اخیر به پایین‌ترین حد تاریخی خود سقوط کرد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، حفیظه ارکان ، متولد ۱۹۸۲  اقتصاددان، مهندس و دختر یک مهندس مکانیک است و همچنین معلم ریاضیات بوده است.

او در استانبول تحصیل کرده و در سال ۱۹۹۷ با نمره عالی از گروه مهندسی صنایع دانشگاه بغازیچی فارغ التحصیل شد و سپس برای ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت .

حفیظه ارکان دکترای خود را در رشته مهندسی مالی و ریاضیات کاربردی از دانشگاه پرینستون دریافت کرد. او همچنین در تعدادی از شرکت‌های مشاوره مالی و یک بانک سمت‌های مدیریتی ارشد داشت و از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱ در بانک First Republic کار می‌کرد که اخیرا ورشکست شده و به جی پی مورگان فروخته شد. رسانه‌های ترکیه هنوز چیزی از نگرش‌ها و گرایش‌های مالی ارکان اعلام نکرده‌اند.

فارس