انسیه خزعلی: آغاز برنامه ریزی برای بیمه و اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار / جذب منابع در درست بررسی است.

رکنا: حدود ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار در نوبت برقراری مستمری سازمان بهزیستی قرار دارند. که زمان انتظار برای دریافت مستمری ماهانه بهزیستی ممکن است یک سال و حتی بیشتر شود. این یعنی زنانی که سرپرست خانوار هستند باید یک تا دو سال در انتظار بمانند تا بودجه مستمری ماهانه تامین شود. زنان سرپرست خانوار با […]

انسیه خزعلی: آغاز برنامه ریزی برای بیمه و اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار / جذب منابع در درست بررسی است.

رکنا: حدود ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار در نوبت برقراری مستمری سازمان بهزیستی قرار دارند. که زمان انتظار برای دریافت مستمری ماهانه بهزیستی ممکن است یک سال و حتی بیشتر شود. این یعنی زنانی که سرپرست خانوار هستند باید یک تا دو سال در انتظار بمانند تا بودجه مستمری ماهانه تامین شود.

زنان سرپرست خانوار با وجود وضعیت بد اقتصاد در شرایط خوبی قرار ندارند. بسیاری از این زنان در خرج روزانه خود مانده اند و عده ای نیز تنها با یارانه زندگی را سپری می‌کنند. بدون شک در صورت حل نشدن مشکلات زنان، جامعه ما در سال‌های آینده با آسیب هایی روبرو خواهد شد که برای حل آنها باید چند دهه تلاش مستمر کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، براساس آمارهای سازمان بهزیستی کشور، سه میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار زن سرپرست در کشور وجود دارد که حدود یک‌ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از آنها تحت پوشش بهزیستی و کمیته ‌امداد هستند و اما حدود ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار در نوبت برقراری مستمری سازمان بهزیستی قرار دارند.

همچنین حداقل ۶۰ درصد زنان سرپرست خانوار در ایران در گروه سنی بالای ۵۰ سال قرار گرفته‌اند و میانگین سنی این زنان به ۵۵ سال رسیده است. فلذا به دلیل شرایط اقتصادی کشور، نرخ تورم و وضعیت مسکن بدون شک بسیاری از این افراد به دهک های پایین سقوط کرده و نیازمند مستمری هستند.

اما در این بین مسئله ای که وجود دارد این است که زمان انتظار برای دریافت مستمری ماهانه بهزیستی ممکن است یک سال و حتی بیشتر شود. این یعنی زنانی که سرپرست خانوار هستند باید یک تا دو سال در انتظار بمانند تا بودجه مستمری ماهانه تامین شود و آنها مستمری ماهانه ۳۰۰ هزار تومانی تا یک میلیون تومانی را بگیرند.

 انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در گفت‌گو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درخصوص برنامه های  معاونت زنان و خانواده برای کمک به  زنان سرپرست خانوار و کاهش  آسیب ها چنین گفت: معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری برنامه های مفصلی در این خصوص در دست بررسی و سپس اجرا دارد که  در جلسه با کارگروه های معاونت به صورت جزئی به این مسئله ورود و برنامه ریزی را آغاز می کنیم تا در اولین زمان اجرایی شود.

معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه افزود: برای بیمه زنان سرپرست خانوار و اشتغال زایی برنامه هایی در دست اجرا است تا این بانوان کشور بتوانند شغل مناسبی داشته و تامین معیشت داشته باشند.

خزعلی تاکید داشت :  تازه  کار گروه جدید معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری آغاز شده است. ابتدا باید شرایط بودجه  مورد بررسی قرار  گرفته  و جذب منابع لازم را انجام گیرد که به حتم این مراحل در اولویت کار معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری خواهد بود.