افزایش ۲۹۰ درصدی شیرهای اهدایی به بانک شیر مادر مشهد

رییس بیمارستان تخصصی زنان و زایمان ام‌البنین (س) مشهد گفت: میزان شیرهای اهدایی از سوی مادران شیرده به بانک شیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی سالهای اخیر حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. به گزارش جهان بانو به نقل از ایرنا، دکتر فریده اخلاقی در رابط با شیرهای اهدایی بانک شیر مشهد گفت : در […]

رییس بیمارستان تخصصی زنان و زایمان ام‌البنین (س) مشهد گفت: میزان شیرهای اهدایی از سوی مادران شیرده به بانک شیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی سالهای اخیر حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش جهان بانو به نقل از ایرنا، دکتر فریده اخلاقی در رابط با شیرهای اهدایی بانک شیر مشهد گفت : در سال ۱۳۹۹ میزان شیرهای اهدایی به بانک شیر مادر مشهد، ۲۱۵ لیتر بود که این میزان در سال ۱۴۰۰ با افزایش ۲۸۷ درصدی به ۸۳۳ لیتر افزایش یافت.

وی با بیان اینکه پارسال ۵۰ مادر در زمینه اهدای شیر با این مرکز مشارکت داشته‌اند، گفت: از میزان شیرهای اهدایی در این سال ۷۸۸ لیتر به مصرف ۳۹۷ نوزاد رسیده و بقیه آن ذخیره شده است. 

وی بیان کرد: این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۶۷ لیتر شیر از سوی ۵۰ مادر اهدا شده بود که به دلیل شیوع کرونا میزان‌های شیرهای اهدایی در سال ۱۳۹۹ کاهش داشته است.   

دکتر اخلاقی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۱۶۵ نوزاد در بانک شیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد تغذیه شده‌اند که در این مدت  ۱۷ مادر، ۱۴۸ لیتر شیر را  اهدا کرده‌اند.

وی بیان کرد: از ابتدای تاسیس بانک شیر مشهد، شیر مورد نیاز نوزادان سرپایی و بستری در بخش‌های نوزدان و NICU بیمارستان‌های حضرت ام‌البنین(س)، اکبر، قائم(عج)، امام رضا(ع)، سینا، شهید هاشمی‌نژاد، ۱۷ شهریور، امام زمان(عج)، ۲۲ بهمن و موسی بن جعفر مشهد تامین شده است.

این کارشناس بانک شیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: از آغاز فعالیت این مرکز تاکنون ۲۰۳ مادر در امر اهدای شیر مشارکت داشته و هزار و ۱۹۶ لیتر شیر به این مرکز اهدا شده است.

به گفته وی، تاکنون ۹۲۷ نوزاد نارس و نیازمند شیر در مشهد زیر پوشش این مرکز قرار گرفته‌اند و توسط شیرهای اهدایی تغذیه شده‌اند.

دکتر اخلاقی عنوان کرد: جمع‌آوری شیرهای مازاد مادران شیرده، پاستوریزه کردن این شیرها و در نهایت رساندن این شیرهای اهدایی به مصرف نوزادان نارس و محروم، از خدمات بانک شیر مشهد به شمار می‌رود.

وی افزود: مدت ماندگاری شیر پاستوریزه در دمای منهای ۲۰ درجه فریزرهای صنعتی بانک شیر، ۶ ماه است.

رییس بیمارستان ام البنین(س) مشهد ادامه داد: بانک شیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این بیمارستان قرار دارد و ساعات کاری آن از ۷:۳۰ تا ۱۴ است که مادران می‌توانند در این ساعات برای اهدای شیر و مشارکت در این امر خداپسندانه مراجعه کنند.

بانک شیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد که از مردادماه سال ۱۳۹۸ راه‌اندازی شده است،  در زمره ۱۰ بانک شیر کشور و چهارمین بانک شیر در کشور است.