افزایش رغبت دختران روستایی برای ورود به طرح توسعه مشاغل خانگی

ایسنا/گیلان پیشران توسعه مشاغل خانگی شهرستان رشت گفت: رغبت دختران و زنان روستایی برای ورود به طرح توسعه مشاغل خانگی از جمله رشتی دوزی و قالی بافی افزایش یافته است. مرضیه قهوه چی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه صنایع دستی شهرستان رشت بسیار زیبا هستند و باید به دنیا شناسانده شوند، اظهار […]

افزایش رغبت دختران روستایی برای ورود به طرح توسعه مشاغل خانگی

ایسنا/گیلان پیشران توسعه مشاغل خانگی شهرستان رشت گفت: رغبت دختران و زنان روستایی برای ورود به طرح توسعه مشاغل خانگی از جمله رشتی دوزی و قالی بافی افزایش یافته است.

مرضیه قهوه چی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه صنایع دستی شهرستان رشت بسیار زیبا هستند و باید به دنیا شناسانده شوند، اظهار کرد: بازار فروش این محصولات خوب بود اما پس از شیوع بیماری کرونا کم رونق شده است.

وی افزود:  اغلب محصولات در داخل استان به فروش می رسند و تلاش داریم به دیگر استان‌ها محصولاتمان را معرفی کنیم.

قهوه چی خاطرنشان کرد: رشتی دوزی از جمله هنرهای زیبای شهرستان رشت که مغفول مانده است این در حالیست که با توسعه بازارهای هدف می توان درآمد خوبی را از فروش آن نصیب فعالان این عرصه کرد.

وی ادامه داد: مواد اولیه رشتی دوزی نیاز به ابریشم های طبیعی دارد و معمولا این مواد از تبریز تهیه می شد اما اخیرا از ابریشم استان گیلان نیز بهره بیشتری گرفته می شود.

این پیشران توسعه مشاغل خانگی شهرستان رشت اضافه کرد:  زنان و دختران روستایی در سال های اخیر تمایل بیشتری برای ورود به چنین هنرها و دیگر مشاغل خانگی دارند و باید با حمایت از آنها شاهد توسعه رشتی دوزی در رشت شویم.

وی از توجه سازمان جهاد انشگاهی گیلان قدردانی کرد و گفت: این سازمان با اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی و معرفی پیشرانان بازارهای هدف صنایع دستی استان از جمله رشتی دوزی و فرش بافی را در این شهرستان رواج داده است.

قهوه چی به برگزاری نمایشگاه‌ها برای پیشرانان و هنرمندان صنایع دستی توسط جهاد دانشگاهی گیلان اشاره کرد و افزود: با مشارکتی که به همت جهاد دانشگاهی در نمایشگاه ها داشتیم  زمینه فروش بیشتر محصولات فراهم شد و امیدواریم تدوام این امر را شاهد باشیم.

وی یادآور شد: عضو سامانه پیشه هستم اعضای این سامانه نتایج موفقی را کسب کردند و هم اکنون در حال طراحی وب سایت هستیم و امیدواریم بیش از پیش، هنرمندان در بخش مشاغل خانگی مورد توجه مسئولین ذیربط قرار بگیرند.