آیین نامه ها به نفع زنان کارگر اصلاح می شود

مدیر کل امور اجتماعی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: اصلاح آیین نامه ها برای صیانت از زنان کارگر و تسهیل فرزند آوری در قالب سندی بررسی میشود به گزارش جهان بانو، هادی بهداد اظهار کرد: موضوع زنان کارگر و نقش آنان در جامعه کار و تولید کلیدی است از این رو تصمیماتی کلان […]

مدیر کل امور اجتماعی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: اصلاح آیین نامه ها برای صیانت از زنان کارگر و تسهیل فرزند آوری در قالب سندی بررسی میشود

به گزارش جهان بانو، هادی بهداد اظهار کرد: موضوع زنان کارگر و نقش آنان در جامعه کار و تولید کلیدی است از این رو تصمیماتی کلان و راهبردی برای این قشر گرفته شده است.

وی افزود: همچنین کارگروه اصلاح آیین‌ نامه ماده ۷۸ قانون کار در خصوص مهدکودک‌های جوار کارگاهی تشکیل می‌شود تا این موضوع نیز مورد بررسی قرار گیرد.

بهداد با بیان اینکه امروزه سلامت روان، مهمترین موضوع دارای اولویت قشر کارگران است، گفت: سلامت روان به عنوان عامل کلیدی در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه کار و تولید است که باید به آن توجه ویژه شود.

وی ادامه داد: در همین راستا، سند ارتقای سلامت روان جامعه کار و تولید در ۲ ماه آخر سال گذشته تهیه شد که در آن به سطوح مختلف پیشگیری با رویکرد جامع‌نگری صورت گرفت یعنی باید به تمام جنبه‌های این موضوع نگاه کنیم و برنامه کامل داشته باشیم.

بهداد از ۴۰ اقدام پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برای جامعه کارگران خبر داد و گفت: توجه جدی به شبکه خانه‌های بهداشت کارگری در دستور کار قرار دارد تا افزایش پوشش خدمات در آنها صورت گیرد.

مدیر‌کل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: اکنون چهار هزار خانه بهداشت کارگری در سراسر کشور وجود دارد که یک میلیون کارگر را در حوزه سلامت جسم و روان تحت پوشش قرار داده‌ایم و براساس تأکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تعداد باید به حداقل سه میلیون نفر برسد.

وی به اقدام‌های پیشگیری از اعتیاد در بین جامعه کارگران اشاره کرد و گفت: در موضوع اعتیاد توافق خوبی با ستاد مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است و تفاهم‌نامه مفصلی در سال ۱۴۰۱ منعقد خواهد شد و اجرای برنامه‌های مختلف در نظر گرفته شده است تا به موضوع آموزش، پیشگیری‌های اولیه، غربالگری و درمان توجه بیشتری شود.

بهداد تأکید کرد: رویکرد اصلی وزارت مردم در موضوع آسیب‌های اجتماعی جامع‌نگری است.

وی ابراز داشت: سیاست‌های ما در وزارت مردم سلامت جامعه کارگری و اجتماع است که از این رو سندی در حوزه اعتیاد تدوین خواهیم کرد و آن را با همکاری دستگاه‌های ذیربط به اجرا خواهیم گذاشت.