آمارها نشان می دهد که سالمندی در حال زنانه شدن است

به گزارش جهان بانو، حامد برکاتی، مدیرکل جمعیت، سلامت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: همان طور که می دانید افراد پیر و سالمند در ایران افزایش پیدا خواهند کرد و با در نظر گرفتن این نکته که امید به زندگی در بانوان بیشتر از آقایان است و تعداد کمتری […]

آمارها نشان می دهد که سالمندی در حال زنانه شدن است

به گزارش جهان بانو، حامد برکاتی، مدیرکل جمعیت، سلامت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: همان طور که می دانید افراد پیر و سالمند در ایران افزایش پیدا خواهند کرد و با در نظر گرفتن این نکته که امید به زندگی در بانوان بیشتر از آقایان است و تعداد کمتری از زنان پس از جدایی از همسر خود مجددا ازدواج می کنند، دوران سالمندی و تنها بودن آنان بیشتر خواهد بود. در حال حاضر پدیده زنانه شدن دوران پیری و سالمندی شروع شده است و در صورت عدم پیش بینی و تبیین درست سیستم های حمایتی در آینده با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد.

برکاتی افزود: ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که آقایان به دلایلی مانند مرگ های زودهنگام از جمله حوادث ترافیکی کمتر عمر می کنند، ولی طول عمر بانوان سه تا چهار سال بیشتر از آن ها است. با توجه به کاهش فرزندآوری در جامعه امروز، زنان کشور ما در دوران پیری و سالمندی با مشکلات بسیاری رو به رو خواهند شد و به تنهایی این دوران را سپری خواهند کرد.

وی یادآور شد: نرخ باروری در ایران ۱/۷ است، در حالی که برای حفظ جمعیت این رقم باید ۲/۱ باشد. گسترش و شیوع بیماری هایی مانند سرطان سینه که در استان های کشور برابر است و پوکی استخوان که به علت قفر استخوان ها رخ می دهد، سلامت بانوان را در دوران سالمندی به خطر می اندازد. لازم است که بانوان اطلاعات و آگاهی های لازم را در ارتباط با وضعیت سلامت خود به دست آورند تا این دوران را با جسم و بدنی سالم تر سپری کنند.

مدیرکل جمعیت، سلامت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید امکانات و خدمات بسیاری به منظور ارتقا و رشد سلامت افراد سالمند در نظر گرفته و فراهم شود، تصریح کرد: در این دوران ظهور مشکلاتی مانند کمبودهای تغذیه‌ای و به دنبال آن ضعیف شدن بدن و کاهش قوای بدنی امری طبیعی است. این مشکلات از مصیبت ها و مسائل دیگری است که زندگی افراد سالمند را تحت تاثیر خود قرار می دهد و حیات آنان را سخت تر می کند.

برکاتی خاطر نشان کرد: به طور معمول همه توان افراد سالمند برای تامین و پشتیبانی مالی و معنوی از فرزندان و خانواده شان به کار گرفته می‌شود. با این وجود ما شاهد این موضوع هستیم که معمولا حمایت مالی و برخورداری آن ها در این دوران به مراتب از دوره گذشته زندگی شان کمتر است، بنابراین لازم است که با جدیت بیشتری با این مسئله مواجه شد .

همچنین داده های پژوهش هایی که در این موضوع انجام شده است حکایت از این دارد که پدیده سالمندی در حال زنانه شدن است و تعداد بانوان سالمند خود سرپرست با افزایش رو به رو است. بررسی‌های جهانی در این زمینه نشان دهنده آن است که سطح امید به زندگی بانوان به طور متوسط ۴.۵ سال از مردان بالاتر است و نیز آمار بانوانی که در گروه سنی افراد پیر و سالمند قرار دارند، به میزان قابل توجهی از آقایان در همین سن و سال بیشتر است. این الگوی سالمندی نشان دهنده آن است که احتمال مجرد ویا بیوه بودن بانوان پیر و سالمند نسبت به مردان بالاتر است. با وجود این مسائل نیاز به سیاستگذاری‌های فرهنگی و اجتماعی و توجه به منابع در اختیار افراد پیر و کهنسال بیشتر احساس می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که فرهنگ‌سازی شایسته و لازم در رابطه با موقعیت، توانمندی‌های سالمندان و جایگاه آنان آنچنان که باید و شاید در جامعه ما صورت نگرفته است. اگر چه که در فرهنگ دینی و ایرانی ما به جایگاه، احترام و بزرگداشت فرد کهنسال تاکید زیادی شده است، اما لازم است که این مفاهیم به شکل عملی و عینی در کشور آموزش و ترویج یابد تا بتوانیم در کنار فراهم کردن سلامت روح و روان افراد سالمند، آن ها را در روند امور جمعی حفظ کنیم و در کارهای اجتماعی شریک کنیم.
 
منبع: شفا آنلاین